Moldo Crescendo, trupă de muzică clasică din Republica Moldova, revine la Timișoara. Cu ocazia împlinirii a 101 de la Unirea Basarabiei cu România, Moldo Crescendo va marca deschiderea Festivalului Centenar+1.
Artiștii vor oferi și explicații despre ceea ce cântă, contribuind la educarea publicului larg în domeniul muzicii clasice. Evenimentul va avea loc loc pe 24 martie, începând cu 19:00 în sala mare a Colegiului Național „Ion Vidu”. Intrarea este liberă.
„Te așteptăm cu drag să fii alături de noi și să-i cunoști pe artiștii din Republica Moldova, descoperind tezaurul cultural pe care îl ascunde fosta provincie românească dintre Prut și Nistru”, transmit organizatorii – Asociația pentru Românii de Pretutindeni „Inițiativa”.
Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…
Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…
Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…
Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…
Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…
Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…