Institutul Francez din Timișoara va găzdui luni, 25 martie 2019, de la ora 14.00, în Sala Flaubert, Simultanul mondial de tineret 2019, un turneu de scrabble destinat tinerilor până la 18 ani. Turneul este organizat în țara noastră la București și Timișoara de către Federația Română de Scrabble, sub egida Federației Internaționale de Scrabble Francofon.
Manifestarea se înscrie în rândul acțiunilor de promovare a limbii franceze care au loc în Luna francofoniei 2019 și constă într-o partidă de scrabble duplicat (15 tururi a câte 3 minute), precedată de o mini-partidă demonstrativă în 5 tururi, pentru inițierea începătorilor în acest sport al minții.
Elevii se pot înscrie chiar la locul desfășurării concursului, în ordinea sosirii, în limita locurilor disponibile. În cazul în care numărul participanților va fi mai mare de 15, se va desfășura încă o partidă, de la ora 15.30, cu următorii 15 elevi înscriși. Organizatorii vor asigura gratuit table de joc și materiale de concurs.
Sunt așteptați să asiste la turneu și profesorii care doresc să se familiarizeze cu jocul de scrabble, în vederea folosirii acestuia ca material didactic auxiliar sau a predării -în viitor- ca disciplină facultativă.
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, rămâne extrem de optimist și spune că lucrările la stadionul LEGO,…
Societatea Aquatim poate funcționa în următorii cinci ani fără probleme, după ce a obținut reînnoirea…
În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…
Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…
Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…
În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…