Sport

Superliga de rugby se reia cu un meci jucat la Timişoara. Campioana întâlneşte într-o restanţă, Clujul

Timişoara Saracens reia asaltul pentru campionat, unde vrea să îşi continue hegemonia. Bănăţenii joacă sâmbătă cu Universitatea Cluj într-un meci restanţă. Partida va avea loc pe stadionul Dan Păltinişanu, deoarece pe arena Gheorghe Răşcanu se fac lucrări la îmbunătăţirea suprafeţei de joc.

Timişoara Saracens – Universitatea Cluj este primul meci oficial din 2019 în Superligă şi va fi urmat de o altă partidă a bănăţenilor, la Buzău, care va fi jucată în devnas, deoarece în aprilie Saracens evoluează în barajul de accederea în grupele principale ale Challenge Cup cu Enisey (Rusia).

„Sperăm într-o victorie de 5 puncte, adică cu bonus ofensiv, asta este ce ne dorim de la meciul cu Universitatea Cluj”, a spus managerul sportiv al clubului, Attila Brosovszki.

Antrenorul principal, Sosene Anesi, a vorbit şi el despre partida de sâmbătă: „Nu ne va fi uşor cu Universitatea, toate echipele vin aici încercând să învingă campioana. Noi aşteptăm cu nerăbdare reluarea campionatului, avem un program încărcat, dar trebuie să o luam pas cu pas. Jocul de sâmbătă ne va arăta unde suntem şi ce mai avem de pregătit, mai avem după aceea partida de la Buzău, iar la finala Cupei trebuie să fim în formă maximă pentru a emite pretenţii. Dar, cum spuneam, o luăm pas cu pas şi ne dorim să arătăm un baschet bun la fiecare partidă”, a spus tehnicianul.

Momentan, Timişoara Saracens ocupă locul 3 în Superligă, la 5 puncte de CSM şi Steaua, dar şi cu un joc mai puţin, în timp ce Clujul este pe locul 6, peste Tomitanii Constanţa şi Dinamo Bucureşti.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Programul de lucrări al SDM în ziua de 7 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 07.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

18 minute ago

Ioan Mateescu a rămas singurul candidat pentru şefia Asociației Județene de Fotbal Timiș. Şi-a constituit echipa de vicepreşedinţi

Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…

14 ore ago

O sugestie interesantă din partea Visit Timiș la final de săptămână: sunteți invitați într-un oraș cu totul special

Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…

15 ore ago

Primăria Timișoara pregătește reabilitarea clădirii ”Școlii Mici”, pentru a o transforma în grădiniță

Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…

16 ore ago

Generația de aur a juniorilor CFR Timișoara se pregătește în Antalya pentru un an cu multe provocări

În ciuda dificultăților și a problemelor cotidiene, la Gara Mare se face un proiect fantastic,…

17 ore ago

A devenit funcțională stația de autobuz nou înființată la Parcul Botanic

Așa cum Primăria Timișoara anunțase în urmă cu mai multe luni, la Parcul Botanic a…

18 ore ago