colterm
Compania locală de termoficare a Timişoarei, Colterm, va beneficia de un contract de finanţare de 30 de milioane de euro pentru retehnologizare. Vestea l-a făcut mândru pe primarul Nicolae Robu, care a anunţat că a primit contractul de finanţare semnat de ministrul Finanţelor, şi temporar, al Fondurilor Europene, Orlando Teodorovici.
Colterm
Suntem singura primărie din ţară care am reuşit să ducem la bun sfârşit un proiect de investiţii pe fonduri europen pentru companiile de termoficare, s-a lăudat primarul Nicolae Robu, anunţând că a primit un nou contract de finanţare pentru Colterm, care se va derula prin Programul Operaţional Infrastructură Mare – POIM. Compania de termoficare va primi o grămadă de bani europeni cu care va trebui să ajute la creşterea eficienţei energetice, în paralel cu îmbunătăţirea parametrilor de mediu.
„Un număr considerabil de proiecte pe care le-am depus au fost aprobate, iar astăzi ni s-a transmis un nou contract, semnat de către ministrul Fondurilor Europene, Orlando Teodorovici. Este un proiect pe infrastructura mare, de circa 30 de milioane de euro, privind retehnologizarea Colterm, în vederea îmbunătăţirii parametrilor de mediu şi a creşterii eficienţei termoficării”, a anunţat primarul Timişoarei. „Am primit contractul semnat, îl voi semna şi eu şi îl vom trimite înapoi la minsitrul Teodorovici, a mai spus Robu.
Colterm a beneficiat deja de fonduri pentru investiţii de acest genPână acum au fost deja finalizate lucrările de retehnologizare a două cazane de apă fierbinte din CET Centru, respectiv a pompelor de transport, a două cazane de apă fierbinte din CET Centru, la noua instalaţie de desulfurare (DESOX) din CET Sud şi retehnologizare a trei cazane de aburi.
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea multi…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…
Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…
Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…
Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…