Migranți în cutii de carton
Surpriza de această dată, pentru polițiștii de frontieră, a venit din interiorul unor cutii de carton. Nu mai puțin de 14 migranți au fost descoperiți în trei cutii de carton, într-o autoutilitară marca Mercedes Benz, dondusă de un român în vârstă de 31 de ani.
Migranți în cutii de carton
Bărbatul s-a prezentat ieri, 27 mai, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II – Csanadpalota, în jurul orei 3.30. Polițiștii au controlat amănunțit autoutilitara, iar în trei cutii de carton, în compartimentul marfă, au descoperit 14 persoane.
Cu toții irakieni – șase bărbați, patru femei și 4 copii -, cu vârste între 18 și 47 de ani, iar minorii cu vârste între 12 și 15 ani. Cu toții intenționau să ajungă în Germania. Mijlocul de transport a fost indisponibilizat la sediul STPF Arad.
Oamenii legii fac cercetări pentru infracțiunile de trafic de migranți pentru șoferul autoutilitarei și tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, față de irakieni.
[ngg src=”galleries” ids=”4523″ display=”basic_thumbnail”]
Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…
Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…
Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…
Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…