Timp liber

A doua zi de distracție la Zilele Lacului Surduc, cu activități pentru copii și muzică populară

Ziua doi a evenimentului care are loc sâmbătă și duminică la Fârdea, pe malul lacului, va fi dedicată și copiilor și muzicii populare. În prima zi, participanți au fost încântați de ridicările cu balonul cu aer cald și concertul Subcarpați, care au completat ceea ce s-a întâmplat pe lac și pe malul lui. Începe ziua doi.

Zilele Lacului Surduc

Cea de-a doua zi a Zilelor Lacului Surduc, duminică, 23 iunie, începe cu un concurs de pescuit pentru copii, care ia startul la ora 8.00, și continuă cu tot felul de acțiuni pe parcursul zilei. Va fi și un concert de muzică populară, dar puteți face și cicloturism pe mal.

STPT asigură transport gratuit către evenimente în cele două zile de desfășurare. Plecările spre Fârdea au loc duminică din Stația Catedrala Mitropolitană Centru la orele 10,00, 11,00, 12,00, cu întoarcere la orele 18,30, 19,30 și 20,30.

Programul Zilelor Lacului Surduc, duminică, 23 iunie:

9,00 – 20,00 – Activități pe malul lacului – Târg cu vânzare de produse și ateliere interactive meșteșuguri locale (olărit, sculptură în lemn, opincărit) Țara Făgetului și Arad

9,00 – 20,00 – Activități pe mal: volei pe plajă, bedmington

9,00 – 11,30 – Ridicări în balon cu aer cald*

10,00 – 18,00 – Activități pentru copii Junior Adventures: barcă pe lac, aventuri

11,00 – 12,00 – Evenimente pe lac: concurs kaiac, canoe, probă de înot

12,00 – 14,00 – Evenimente pe lac: Defilare ambarcațiuni ISU Banat, parada ambarcațiuni, întrecere bărci Dragon 2, plimbări cu canoe Eco Timiș

12,00 – 14,00 – Cicloturism în împrejurimi Clubul Sportiv Gratzu

14,00 – 17,00 – Muzica populară: Mirela Petrean, Nicu Novac și Dana Gruescu

18,00 – 20,00 – Ridicări în balon cu aer cald*

20,00 – Închiderea manifestării

*Ridicările în balonul cu aer cald se vor face în funcție de condițiile atmosferice propice, câte 3-4 persoane/ridicare.

Eveniment organizat de Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului în județul Timiș alături de Primăria Comunei Fârdea, cu sprijinul Consiliului Județean Timiș.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

12 minute ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

2 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

4 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

5 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

9 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

9 ore ago