Social

Pândă, supraveghere și monitorizare video la rampele clandestine de deșeuri din Timișoara. Amenzi de zeci de mii de lei

Pânda, supravegherea și monitorizarea video la rampele clandestine de deșeuri au fost acțiunile pe care le-au desfășurat polițiștii locali pentru prinderea celor care aruncă gunoaie aiurea și ilegal. Polițiștii locali au aplicat 22 sancțiuni contravenționale în valoare de 13 700 lei acum două săptămâni, iar în a doua săptămână au fost aplicate alte 14 sancțiuni în valoare de 16 300 lei.

Polițiștii locali au depistat persoane care aruncau deșeuri în zone precum Str. Dimineții cu Cercului, Str. Ardealul cu C. Silvestri, Str. Liniștei, zona Complexului Studențesc – str. Miorița cu Milcov. „Acțiunile de depistare a persoanelor care abandonează deșeuri pe domeniul public se desfășoară pe toate planurile, fiind implicați polițiști locali în civil, ceilalți polițiști locali aflați în patrulare, fiind monitorizare și locațiile în care sunt montate camere video. Poliția Locală reamintește că sancțiunile pentru abandonarea de deșeuri pe domeniul public sunt, conform HCL 371/2007, între 500 și 1000 lei pentru persoanele fizice și pot ajunge până la 2500 lei pentru persoanele juridice”, transmit reprezentanții Poliției Locale Timișoara.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Lucrările la tronsonul de autostradă Margina – Holdea au ajuns la un stadiu fizic de 56 de procente/VIDEO

Șantierul secțiunii Margina – Holdea din autostrada A1 merge înainte. Acolo sunt pe teren 330…

8 ore ago

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

11 ore ago

Orgolii multe, fotbal puțin! Politehnica și Unirea Alba Iulia s-au ținut reciproc în șah/FOTO

Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…

12 ore ago

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

16 ore ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

16 ore ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

16 ore ago