Judete

Primăriile din tot judeţul au fost avertizate să facă dezinsecţia, din cauza riscului apariţiei infecţiei cu West Nile

Către toate primăriile din întreg judeţul au fost trimise adrese prin care li se recomandă efectuarea de acţiuni de dezinsecţie împotriva ţânţarilor. Există riscul apariţiei infecţiilor cu virusul West Nile, aşa cum s-a întâmplat şi anii trecuţi.

Primăriile din tot judeţul au fost avertizate să facă dezinsecţia, din cauza riscului apariţiei infecţiei cu West Nile

Adresele semnate de prefectul de Timiş, Eva Andreaş, şi de şefa Direcţiei de Sănătate Publică, Cornelia Cismaş Malac, recomandă efectuarea de asemenea acţiuni de dezinsecţie din cauza temperaturilor ridicate din ultimele zile, care sunt favorabile înmulţirii ţânţarilor (ploi urmate de încălzire rapidă). Se reaminteşte că în anii trecuţi au fost înregistrate numeroase cazuri de infecţie cu virusul West Nile, care are ca vector de transmitere a bolii exact ţânţarul.

Pentru efectuarea operaţiunilor de dezinsecţie se va apela la firme cu profil de activitate DDD, iar ca şi substanţe active se vor folosi cele care sunt active şi împotriva speciei Aedes albopictus, adică specia care transmite West Nile, se arată în adresa celor două instituţii. Vor fi vizate zonele de înmulâire a ţânţarilor, zone cu băltire, parcuri, cimitire, lacuri, depozite de anvelope, zone de staţionare a TIR-urilor. De asemenea, dacă e cazul vor fi vizate şi zonele unde sunt spitale de boli infecţioase.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

O oră ago

Asociația „Andrei suntem toți” – acolo unde copilul este văzut, ascultat și sprijinit

Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…

2 ore ago

Programul întreruperilor de curent electric pentru săptămâna viitoare, la Moşniţa Nouă

Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…

2 ore ago

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

17 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

20 de ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

20 de ore ago