Diverse

Cerșetori în Timișoara: aproape o sută de persoane care apelează la mila publică au fost depistate de polițiști

Fenomenul cerșetoriei este prezent în toate zonele Timișoarei. Polițiștii locali au acționat pentru depistarea celor care apelează la mila publică, pe străzile orașului. În ultima lună oamenii legii au depistat în Timișoara aproape o sută de cerșetori. Conform polițiștilor, numărul cerșetorilor este în scădere.
Au fost depistate 90 de persoane care apelau la mila publică, în ultima lună. Pentru a-i depista mai ușor, polițiștii locali au luat legătura cu agenții firmelor de pază a marilor magazine din Timișoara.
Oamenii legii atrag atenția cetățenilor să nu le mai ofere bani, acest gest fiind singurul care-i menține în stradă, dar și care-i determină să vină din alte orașe, în Timișoara. Conform polițiștilor, numărul cerșetorilor este în scădere, iar acest lucru „se datorează patrulărilor efectuate permanent de polițiștii locali, care îi adună de pe străzi”.
Cetățenii sunt îndemnați că dacă observă astfel de persoane să semnaleze cazurile la numerele de telefon 0256.968 sau 0256.246.112. Polițiștii locali continuă acțiunile zilnice pentru descurajarea acestui fenomen.
Share
Published by
Dan Oancia

Recent Posts

Talent precoce! Ana Julie, la doar 11 ani demonstrează că totul este posibil: pianistă și balerină de succes

Imaginați-vă că aveți 3 ani și, în loc să învățați să vă legați șireturile, începeți…

12 minute ago

Culisele statului paralel. Cum funcționează România dincolo de instituțiile oficiale

România post-1989 nu a trăit o ruptură, ci o negociere între vechiul sistem și formele…

3 ore ago

Weekend la Iulius Town: ateliere creative, teatru pentru copii, târg educațional și competiții sportive

În Iulius Town continuă seria creativă dedicată celor mici și în acest final de săptămână,…

3 ore ago

Descoperiţi farmecul Greciei și bucuraţi-vă de un sejur de neuitat în Creta alături de As Tour

Agenția de turism As Tour Timişoara vă oferă un pachet complet în Insula Creta, în…

3 ore ago

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

14 ore ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

19 ore ago