Bogdan Trif, ministrul Turismului, este prezent la Timișoara. Luni, acesta a semnat un acord de parteneriat cu Simona Neumann, directorul executiv al Asociației Timișoara – Capitală Culturală Europeană, pentru a promova urbea de pe Bega ca viitoare Capitală Europeană a Culturii în anul 2021.
Timișoara și regiunea Banatului vor beneficia de promovare sub egida Ministerului Turismului la târgurile de specialitate naționale și internaționale, începând din anul 2020.
„Este important ca și după 2021 să aduceți cât mai mulți turiști în Timișoara. Trebuie ca toate autoritățile să muncească. Vă urez succes, o să promovăm, de anul viitor, la maxim, capitala Banatului, care va deveni Capitală Culturală Europeană. La târguri externe de promovare turistică a României Timișoara va fi promovată ca viitoare Capitală Culturală Europeană. Cu siguranță va fi un succes”, a spus ministrul la Timișoara.
Timișoara va avea și un centru de artă, știință și tehnologie – Multiplexity – care prin activitățile care vor avea loc acolo, expoziții și congrese, va atrage turiști, iar aceste facilități pot fi făcute cunoscute grație acestui parteneriat tocmai semnat.
„Prin semnarea acestui parteneriat vom beneficia de prezența la târguri naționale și internaționale, pentru a putea promova Timișoara – Capitală Culturală Europeană, județul Timiș și regiunea”, a spus Simona Neumann
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…