Primăria Timişoara

Podul Dragalina a fost deschis circulaţiei, dar nu şi pentru tramvaie

Momentul mult aşteptat s-a întâmplat: circulaţia rutieră, pietonală şi a tramvaielor a fost deschisă. Muncitorii au retras barierele instalate şi pe podul reabilitat peste Bega se poate acum circula. După ce de la primele ore ale dimineţii de luni, traficul auto a fost complet blocat în zona Gării de Nord, iată că momentul mult aşteptat s-a petrecut, iar Podul Dragalina poate fi, în sfârşit, traversat. Imaginile publicate de Info Trafic arată că pe acesta circulă deja autovehiculele, dar ;i pietonii. Pe marginea podului au fost instalate balustrade temporare, din metal. Podul are acum două benzi pe sens, iar pe mijloc există o linie dublă de tramvai. Acestea sunt delimitate de traseul auto de o bandă de borduri, care are şi o suprafaţă cu iarbă. În imagini se află şi un tramvai, dar, se pare că, momentan, sunt anumite probleme cu circulaţia acestora, mai precis în bucla unde tramvaiele întorceau, care s-ar afla pe un teren privat, iar momentan acesta este blocat.

Între Primăria Timişoara şi societatea ELBA, care deţine în proprietate terenul, există un conflict legat de accesul pe acea parcelă. Dacă societatea deţine terenul, municipalitatea este proprietară a liniilor de tramvai şi a stâlpilor, însă cele două părţi nu au ajuns la un numitor comun legat de accesul tramvaielor în acea zonă. În consecinţă, proprietarii terenului nu au permis accesul pe acesta al oamenilor de la STPT şi spun că sâmbătă reprezentanţii municipalităţii au intrat abuziv pe terenul respectiv. De cealaltă parte, primăria a depus o plângere la Parchet pentru că nu li s-ar fi permis accesul în zona respectivă. Directorul societăţii proprietare a terenului spune că a încercat de mai multe ori rezolvarea amiabilă a problemei, dar nu a găsit partener de dialog în confllict, inclusiv sâmbătă fiind invitaţi la sediul Primăriei Timişoara, întâlnire la care ei s-ar fi prezentat pentru discuţii, dar la care chiar cei care i-au invitat nu s-au prezentat sub nicio formă. Deocamdată conflictul rămâne deschis, iar societatea timişoreană a anunţat că va depune, la rândul ei, o plângere la Parchet, de această dată pentru acces nepermis pe proprietatea ei.

Podul Dragalina e deschis. Foto Info Trafic jud. Timis

Este de aşteptat ca podul reabilitat să preia deja o parte din trafic, iar situaţia din zonă să se mai normalizeze.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Începând de astăzi se instituie restricții de circulație pe trei străzi ale oraşului

La solicitarea SC PORR Construct, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

45 de minute ago

Primăria Timișoara vrea ca Horticultura să se ocupe de întreținerea spaţiilor verzi din zona centrală, pe patru ani și 12,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană a pregătit un proiect de hotărâre prin care dorește să acorde întreținerea spațiilor…

51 de minute ago

Se transformă total întreaga zonă a complexului Bastion Theresia

Întreaga zonă a Bastionului Theresia, atât partea primăriei, cât și cea a județului, vor intra…

56 de minute ago

RETIM și ADID Timiș anunță o nouă campanie de colectare a deșeurilor textile cu predare GRATUITĂ din 2026, în Zona 1 Timișoara.

RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță cea de-a doua campanile trimestrială…

O oră ago

CJ Timiș solicită, concret, preluarea a patru tabere școlare din județ

Consilierii județeni au aprobat, după ani de zile de așteptare, primul demers concret pentru a…

3 ore ago

Proiect aprobat. Consiliul Județean Timiș se poate asocia cu CNI și participa cu o cofinanțare pentru a începe construcția stadionului Timișoarei

Consiliul Județean Timiș a aprobat, miercuri, asocierea cu cei de la Compania Națională de Investiții…

5 ore ago