Nicolae Robu la Podul Dragalina
Nu sunt gata cele două poduri peste Bega, dar până la finalul lui septembrie se va circula pe ambele, chiar dacă nu vor fi integral finalizate, spune primarul Timişoarei. Cel mai bine stă Dragalina, mai un pic şi aici se toarnă asfalt!
Nicolae Robu la Podul Dragalina
Miniepopeea celor două poduri peste Bega aflate în reabilitare şi care au blocat oraşul timp de aproape un an de zile se apropie de final. Asta e speranţa lui Nicolae Robu, care a fost inclusiv luni pe şantier. Pe jumătate i-a revenit zâmbetul după ce nu a putut tăia o nouă panglică de inaugurare înainte de începerea şcolii. La podul Dragalina stăm mai bine, acolo „se vede” asfaltul mult aşteptat. Primarul spune că a fost pe şantiere şi acolo era plin de muncitori care fac treabă
„Am fost ieri (n.r. luni) acolo şi era mobilizare serioasă. La podul Dragalina se fac pregătiri pentru turnarea asfaltului. Acum se egalizează, urmează stratul binder şi stratul de uzură, ulterior. E o lucrare cu specificul său trebuia neapărat strat de egalizare, e necesar la legătura cu bulevardele. E un prim strat de asfalt, înainte de cele două finale. Am discutat cu cei de acolo şi va fi mult de lucru la balustrade, la parapeţi. Trotuarele, şoseaua, calea de rulare a tramvaiului vor deveni realitate cât de curând. Mai durează să se uşte, aşa e procesul tehnologic. Ce se poate face rapid să se facă rapid”, a declarat Nicolae Robu.
Dacă nu a putut să se ţină de promisiune şi să deschidă podul Dragalina, cel puţin, înainte de debutul anului şcolar, sigur se rezolvă înainte de finalul acestei luni. „Garantez asta. Doamne ferește ce să mai apară neprevăzut ca să nu se poată materializa acest lucru”, a încheiat şeful administraţiei locale timişorene.
Săptămâna trecută, miercuri, cu puţine ore înainte de-a arde vechea biserică de lemn din Muzeul…
Primăria Moşniţa Nouă scoate la licitaţie public nouă parcele de teren aflate în intravilan, aparținând…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 01.04.2025, unde se vor executa reparaţii…
Primarul Dominic Fritz a anunţat că a cerut în instanţă 11,6 milioane de lei drept…
Autobuzele vor avea benzi speciale de preselecție pe Take Ionescu, iar pe Calea Șagului vor…
Muzeul Național de Artă Timișoara anunță deschiderea expoziției „Cerul, Pământul și Cuvântul. O retrospectivă Virginia…