Primăria Timişoara

Primarul Robu caută noi contracte pentru SDM. Celor de la Colterm li se recomandă serviciile societăţii respective

Nicolae Robu caută noi clienţi pentru Societatea de Drumuri Municipale. Nemulţumit de faptul că după lucrările de intervenţii ale celor de la Colterm rămâne întotdeauna dezastru în urmă, deşi societatea are contracte cu firme de specialitate care ar trebui să repare drumurile sparte, edilul-şef i-a recomandat directorului societăţii de termoficare să scape de acele firme şi să dea de lucru la SDM, care e serioasă.

În urma lucrărilor de intervenţie şi reparaţii efectuate de Colterm, de fiecare dată rămân în urmă numai gropi şi carosabil nerefăcut. Iar Nicolae Robu e profund nemulţumit de aceasta. Soluţia? Oferim contractele de reparaţii… post reparaţie celor de la SDM, care e societatea primăriei, fie, ca o soluţie alternativă punem muncitorii de la Colterm să repare chiar ei spărturile, cu utilaje închiriate doar pentru acea intervenţie.

„În ceea ce priveşte Colterm sunt nemulţumit cum se fac intervenţii şi cum se lasă în urma intervenţiei. Ei au contract cu nu ştiu ce firme, să lase locul cum a fost înainte. Cetăţenii sesizează că nu vine nimeni să astupe groapa. Nici măcar nu e semnalată. Cei de la Colterm sunt prompţi, fac intervenţiile corect, repară, dar după nu se mai rezolvă problema. Am cerut directorului Colterm, Emil Şerpe, să găsească o modalitate să rezilieze contractele cu aşa parteneri care îşi bat joc de oraş şi să apeleze la SDM, care e a primăriei. Ori să facă propriile echipe, să închirieze doar utilajele în vederea reparaţiilor ulterioare, doar când e nevoie”, a declarat, marţi, Robu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Marilen Pirtea respinge categoric scenariul demisiei lui Ilie Bolojan. În spatele zvonurile ar sta Olguţa Vasilescu

Preşedintele PNL Timiş, Marilen Pirtea, afirmă că scenariul vehiculat în spaţiul public ultimele zile privind…

6 ore ago

Explozie la Becicherecu Mic. Un minor a ajuns la spital

Marți, în jurul orei 15:35, ISU Timiș a fost solicitat să intervină pentru asigurare măsuri…

9 ore ago

Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele…

12 ore ago

CJ Timiș pregătește ridicarea unui prim adăpost pentru animale, la Grabaț. Nu se va recurge la eutanasiere, dar se va promova adopția/FOTO

Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea…

13 ore ago

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații comerciale din clădiri istorice, cu chiriile de la 5 la 16 euro pe metru pătrat

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în…

13 ore ago

UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului…

14 ore ago