Nicolae Robu la Podul Dragalina
La începutul şedinţei de plen a Consiliului Local Timişoara, primarul Nicolae Robu, răspunzând unor întrebări legate de situaţia existentă la capătul liniei de tramvai de la Gara de Nord, a anunţat că ar fi primit un acord din partea proprietarului terenului pe care se află bucla de întoarcere din acea zonă. Totuşi, el a mai anunţat că „sper să nu fie o informaţie falsă”.
Nicolae Robu la Podul Dragalina
Timişorenii ar putea circula din nou cu tramvaiul până la Gara de Nord, după ce societatea ELBA, cea care deţine în prezent terenul pe care este situată bucla de întoarcere a tramvaielor şi-ar fi dat acordul pentru ca circulaţia în acea zonă să fie reluată. Acordul ar fi fost oferit primăriei, cel puţin până ce instanţa se va pronunţa în acest caz.
„Mi-a comunicat administratorul că va putea circula tramvaiul pe acea porţiune, până când instanţa se va pronunţa. Timişorenii se vor bucura că vor putea circula din nou cu tramvaiul. Sper să nu fie o informaţie falsă”, a anunţat primarul în plen.
Contactat de debanat.ro, conducătorul societăţii, Bogdan Cocian nu ne-a confirmat informaţia spunând doar că se află într-o întrunire.
Nicolae Robu a mai anunţat că ELBA ar fi fost amendată miercuri pentru că nu ar fi dat jos gardul ridicat pentru că demolarea ar fi fost încheiată. Valoarea amenzii este de 50.000 de lei.
Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…
Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…
Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…
Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…
Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…
Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…