Primăria Timişoara

Sunt autorizate lucrările de intervenţii la străzile din centrul Timişoarei? Reprezentanţii primăriei susţin că da, chiar cu PUG suspendat

Toate lucrările efectuate de primărie la străzile din zona centrală sunt efectuate cu documentaţii legale, insistă reprezentanţii instituţiei, fiind emise după suspendarea Planului Urbanistic General. Culiţă Chiş, şeful peste departamentul care se ocupă de aceste investiţii, spune că autorizaţiile ar fi fost emise în urmă cu cel mult două luni, iar Prefectura Timiş a atacat în Contencios Administrativ hotărârea de consiliu local prin care vechiul PUG era prelungit încă din luna august.

Se sparg trotuare, carosabil, borduri din vară în zona centrală a Timişoarei, dar aceste lucrări sunt efectuate legal, susţin reprezentanţii Primăriei. Ele au autorizaţii de construcţii şi certificate de urbanism emise legal, fie că au fost semnate înainte de momentul în care hotărârea CL de prelungire a fost atacată în Contencios, fie au fost realizate pe baza Regulamentului General, un document legislativ adoptat cu ani buni în urmă.

„Nu sunt necesare autorizaţii pentru aceste intervenţii. Există un regulament general de urbanism, peste acest regulament există Plan Urbanistic General. Cine vrea să facă ce nu e reglementat prin PUG trebuie să facă un Plan Urbanistic Zona. În momentul de faţă, nu se pot da autorizaţii de construcţie fundamentate pe PUG, se face doar pe PUZ. Cine respectă PUZ, se pot da asemenea autorizatii. Dacă cineva vrea autorizări pe Regulamentul General, de exemplu Aquatim are de schimbat o conductă sau să construiască ceva, i se poate emite autorizaţie. Nu se pot emite certificate şi autorizaţii celor ale căror proiecte se sprijină pe PUG”, spune Nicolae Robu.

Totuşi, el nu a reuşit să lămurească clar problema lucrărilor de spargere a străzilor din zona centrală, dacă au sau nu documentaţii valabile. În ajutorul său a sărit Culiţă Chiş, şeful departamentului care se ocupă cu infrastructura oraşului în cadrul Municipalităţii: „Aceste autorizaţii, pentru lucrările respective, sunt emise de cel puţin două luni, nu sunt probleme de când e PUG suspendat”.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Momente magice și la Facultatea de Macanică UPT cu ocazia Târgului de Crăciun

Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…

4 ore ago

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

5 ore ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

5 ore ago

S-au cam dus zăpezile de altă dată. Ce prime de Crăciun au mai încasat angajaţii companiilor de stat

Pe fondul măsurilor de austeritate impuse de Guvernul Bolojan, site-ul Economedia.ro a făcut o analiză…

7 ore ago

Vine frigul și vom avea parte și de precipitații

Temperaturile se vor situa sub cele specifice, până aproape de sfârşitul lunii ianuarie, anunţă vineri…

8 ore ago

„Money for Nothing”, baladă pentru Chiș Culiță

Ca oricare alt funcționar public, și directorul PLM Chiș Culiță este protejat de legea românească…

10 ore ago