Primăria Timişoara

Cu gropi astupate în loc de pavele. Trotuarele se „reşapează” temporar

Marea pavare a trotuarelor din zona zero a Timişoarei nu va avea loc în perioada imediat următoare, a anunţat Nicolae Robu, primarul Timişoarei. Dar, ne asigură el, timişorenii nu vor mai fi nevoiţi să facă echilibristică pe trotuarele sparte, muncipalitatea se apucă de cârpeli.

Nu facem trotuarele cu pavele „şmechere”, deocamdată cârpim gropile cu asfalt, spune Nicolae Robu, care s-a declarat învins de complicaţiile obţinerii componentelor pentru pavaj.

Cum pietonii au dificultăţi tot mai mari în a se descurca pe trotuarele găurite de dezvoltarea în forţă a oraşului, primarul a recunoscut că e nevoit să descopere soluţii alternative momentane.

„Trotuarele, nu am refăcut ce s-a spart, la lucrările făcute de noi şi de operatorii care duc în subteran cablurile. Din fericire se duc multe, acţiunea ghiliotina a avut succes, nu a fost fără rezultat, procesul de eliminare a cablurilor continuă. Am zis că refacem trotuarele când venim cu altă tehnologie, cu nişte pavele de mari dimensiuni. Este o tehnologie specială de realizare a acestora, cu ingrediente naturale. Până când vom avea un furnizor pentru acestea, remediem cu asfalt. Acum e groaznic, să vezi că în vecinătatea bordurilor e groapă şi se mai întâmplă şi în alte părţi. Se vor reface cu o cârpeală, nu se rade tot asfaltul acum, nu merită cheltuiala. Ulterior, în interiorul inelului 1 toate trotuarele urmează să fie cu astfel de pavaj. Depinde de condiţiile meteo vând vom face operaţiunea”, a declarat Robu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

12 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

13 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

13 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

13 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

14 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

16 ore ago