Economic

Piaţa imobiliară din Timişoara rămâne una stabilă. Cele mai mari creşteri de preţ, în Circumvalațiunii

Proprietăţile imobiliare din Timişoara nu au cunoscut evoluţii spectaculoase ale preţurilor practicate, la unele apartamente având chiar şi scăderi, arată datele imobiliare.ro. Cel mai mult s-au scumpit apartamentele din Circumvalațiunii.
Conform sursei amintite, cel mai mare avans, anume +3,4%, a avut loc în Circumvalațiunii, pe următoarele locuri în clasament situându-se zonele Ultracentral-Medicină-Piața Unirii (+2,9%), Lipovei-Aradului (+2,6%), Central-Bălcescu-Take Ionescu-Piața Maria (+2,4%), dar și Complex Studențesc-Dacia-Elisabetin-Olimpia-Stadion (+2%).
Apartamentele din Șagului-Dâmbovița-Iosefin-Steaua s-au apreciat, pe de altă parte, cu 1,1% în perioada analizată, iar cele din Braytim și Girocului-Soarelui-Buziașului, cu câte 0,5%. Singurele cartiere timișorene în care prețurile s-au mai diminuat trimestrul trecut sunt Torontalului și Bucovina-Simion Bărnuțiu-Gării-Dorobanților-Mircea cel Bătrân. Situaţia este una asemănătoare celei din ultimele trei luni anterioare, însă, scăderile sunt ușoare, de sub 1%.
În clasamentul cartierelor timișorene cu cele mai scumpe apartamente, zona Ultracentral-Medicină-Piața Unirii ocupă, în continuare, prima poziție, cu o medie de preț de 1.540 de euro pe metru pătrat util. Pe următorul loc se află arealul Complex Studențesc-Dacia-Elisabetin-Olimpia-Stadion (cu 1.310 euro pe metru pătrat), urmat de Central-Bălcescu-Take Ionescu-Piața Maria (1.300 de euro pe metru pătrat), Torontalului (1.280 de euro pe metru pătrat) și, respectiv, Circumvalațiunii (1.270 de euro pe metru pătrat).
La polul opus, cele mai ieftine apartamente pot fi găsite în Șagului-Dâmbovița-Iosefin-Steaua, unde pretențiile vânzătorilor ajung, în medie, la 1.180 de euro pe metru pătrat. În Timișoara, în majoritatea zonelor preţurile se încadrează între 1.200 și, respectiv, 1.300 de euro pe metru pătrat util.
Și în cazul orașului de pe Bega, pretențiile vânzătorilor de apartamente sunt mai ridicate acum în toate cartierele comparativ cu perioada similară a anului trecut. Cel mai mare avans anual, de 5,7%, poate fi observat în Ultracentral-Medicină-Piața Unirii, această zonă fiind urmată de Lipovei-Aradului (+4,7%), Complex Studențesc-Dacia-Elisabetin-Olimpia-Stadion (+4,4%), Circumvalațiunii (+4,3%), Girocului-Soarelui-Buziașului (+4,3%) și Bucovina-Simion Bărnuțiu-Gării-Dorobanților-Mircea cel Bătrân (tot +4,3%). Cele mai mici creșteri la 12 luni pot fi observate, pe de altă parte, în Torontalului (+2%) și, respectiv, Braytim (+2,2%).

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Politehnica a învins o prim-divizionară în cantonamentul din Antalya

Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…

5 ore ago

Trei morți în urma unui tragic accident pe DN6, în Banat

Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…

6 ore ago

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

9 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

10 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

11 ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

12 ore ago