retim
ADID Timiș împreună cu RETIM Ecologic Service S.A. doresc să informeze populația și persoanele juridice din Zonele 0 și 1 ale județului Timiș că începând cu luna ianuarie 2020 se vor modifica tarifele de colectare a deșeurilor, ca urmare a modificării valorii contribuției pentru economia circulară, care a înlocuit taxa la depozitare.
Conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 74/2018, de la 1 ianuarie 2020 se va modifica costul de mediu denumit “contribuția pentru economia circulară”, fiind totodată calculate tarife diferențiate pentru deșeurile reziduale și cele reciclabile. Întrucât valoarea acestei contribuții va creste de la 30 lei/tonă la 80 lei/tonă de deșeuri depozitată, acest cost se va reflecta în tariful de colectare și transport al deșeurilor, în conformitate cu legislația aplicabilă,.
Operatorul de colectare RETIM va încasa această contribuție de la utilizatorii serviciului printr-o suplimentare de tarif și o va plăti mai departe către operatorii instalațiilor de tratare, transport și depozitare a deșeurilor din județul Timiș. Destinația finală a acestei
Tarifele aplicabile vor fi:
Asociația Banat IT anunță lansarea oficială a HackTM 2026, ediția din acest an a hackathonului…
Şeful AUR din oraşul Deta este un anume Florea Gabriel Diamandescu, cunoscut de toată lumea…
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, împreună cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de…
Consiliul Local Timișoara tinde să fie cel mai eficient din țară. În doar 2,54 de…
Pe 14 mai 2026, la Timișoara va avea loc prima ediție a evenimentului Noaptea Companiilor…
Când te gândeşti la Poli, nu ai cum să nu te gândeşti şi la Dan…