Sport

Luptătorii de la Heracle Timişoara, în competiţie la Zagreb

Un nou examen european pentru luptătorii de greco-romane de la Heracle Timişoara. Elevii antrenorului Roman Zgardan vor participa sâmbătă la o competiţie organizată la Zagreb de federaţia de profil din Croaţia. Pe saltea se vor afla cadeţi (născuţi în perioada 2003-2005) şi sportivi sub 15 ani (născuţi în anii 2006-2007).

Clubul Heracle va fi reprezentat la cadeţi de Anatolie Tincu (categ. 45 kg), Traian Andronachi (categ. 51 kg), Vasile Zabica (categ. 55 kg), Iulian Lungu (categ. 55 kg), Serghei Sarmanov (categ. 60 kg), Mihai Guţu (categ. 71 kg) şi Rostislav Covali (categ. 92 kg), iar la U15 de Alin Muraru (categ. 35 kg), Maxim Sarmanov (42 kg), Luca Raileanu (categ. 42 kg) şi Robert Creţu (categ. 47 kg).

După concursul din capitala Croaţiei, sportivii de la Heracle vor intra în vacanţă, urmând să reia pregătirile în luna ianuarie, când este programat un stagiu de pregătire la complexul Isai Muntele Mic.

„Este un concurs destul de puternic, organizat în fiecare sfârşit de an de federaţia de lupte din Croaţia. Din păcate, nu mergem cu tot lotul, pentru că avem doi sportivi accidentaţi, pe Constantin Lungu, campion al României şi ocupantul poziţiei a cincea la Campionatul European U15, şi Răducu Bedreagă. Mai sunt şi alţii care nu fac deplasarea, din cauza şcolii. Cei care merg trebuie să facă faţă, să fie acolo sus, să se bată la medalii! Unii sportivi vor intra în categorii noi, vrem să vedem unde se află. Va fi un test pentru ei, vom începe apoi pregătirea pentru campionatele naţionale, un criteriu de selecţie pentru a participa ulterior la europene şi la mondiale. Vom vedea cum se prezintă. La Zagreb vin mulţi sportivi din Europa, pentru croaţi se face în prealabil o preselecţie în vederea participării la acest concurs. Va fi ultima competiţie din acest an. Sportivii noştri vor intra apoi în vacanţă, ne vom reuni în primele zile ale lunii ianuarie, când avem programat un cantonament la munte. În prima fază ne vom axa doar pe pregătirea fizică, pentru că în luna ianuarie nu sunt competiţii”, a declarat antrenorul Roman Zgardan.

Vineri, în ziua premergătoare concursului de la Zagreb, va avea loc o şedinţă cu reprezentanţii cluburilor participante la Liga Europei Centrale în vederea stabilirii calendarului pentru ediţia cu numărul trei a puternicei competiţii de lupte greco-romane, care se va desfăşura anul viitor. Clubul Heracle a ocupat locul al doilea atât în 2018, cât şi în 2019, de fiecare după ungurii de la Honved.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

2 minute ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

41 de minute ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

O oră ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

2 ore ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

2 ore ago

Alfred Simonis propune din nou unirea Spitalului Județean cu Spitalul Municipal Timișoara în cadrul unui consorțiu

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, aduce din nou în prim plan ”unirea” Spitalului Județean…

2 ore ago