Primăria Timişoara

Se scumpeşte gigacaloria la Timişoara, dar creşte şi subvenţia pentru populaţie

Pentru a face faţă scumpirilor, cei de la Colterm au solicitat Consiliului Local Timişoara majorarea preţului gigacaloriei produse pentru furnizarea de apă caldă şi căldură în oraş. Iar CLT şi-a dat acordul, la fel a fost aprobată şi majorarea subvenţiei plătite pentru a se menţine preţul actual al căldurii pentru populaţie, decizie luată pentru a încuraja intrarea clienţilor în sistemul de furnizare a energiei termice în sistem  centralizat.

Majorarea a fost aprobată în urma unei decizii de reglementare a prețului de către ANRE, spune primarul Nicolae Robu. Cei care ar fi fost cel mai afectaţi de măsură, respectiv persoanele fizice abonate ale sistemului, nu vor avea de suferit, pentru că diferenţa va fi acoperită prin majorarea valorii subvenţiei de la buget.

„S-au ajustat prețurile la nivelul Autorității Naționale de Reglementare a prețurilor în zona aceasta energetică, ținându-se cont de creșterea preţurilor la diversele ingrediente ce intră în procesul de producție și distribuție a gigacaloriei. Legea cere ca acel preț, deși e stabilit la nivelul Autorității Naționale, să fie aprobat și în Consiliul Local. Acum s-a dat aprobarea pentru acea majorare pe care nu o vor simți consumatorii. Deci cetățenii nu vor simți nicio majorare de preț”, a spus primarul Timișoarei.

Preţul actual al energiei termice livratã consumatorilor din sistemul centralizat este de 402,10/MWh inclusiv TVA. Diferenţa în plus nu e una foarte mare.

„Urmare a celor prezentate mai sus, se propune modificarea/ajustarea preţului local de producere, transport, distribuţie şi furnizare a energiei termice livrată de Compania Locală de Termoficare COLTERM S.A. diferenţiat pe tipuri de consumatori, respectiv: – consumatori casnici la valoarea de 415,39 lei/MWh inclusiv TVA; – consumatori non-casnici la valoarea de 360,90 lei/MWh exclusiv TVA. În aceste condiţii, pentru păstrarea constantă a preţului de facturare la populaţie, ca măsură de încurajare a abonării la Compania Locală de Termoficare COLTERM S.A., se impune creșterea subvenţiei de la 193,98 lei/MWh la 207,27 lei/MWh, adică cu 13,29 lei/MWh cu TVA inclus”, se arată în hotărârea adoptată de CLT, marţi.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Lucrările la tronsonul de autostradă Margina – Holdea au ajuns la un stadiu fizic de 56 de procente/VIDEO

Șantierul secțiunii Margina – Holdea din autostrada A1 merge înainte. Acolo sunt pe teren 330…

8 ore ago

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

11 ore ago

Orgolii multe, fotbal puțin! Politehnica și Unirea Alba Iulia s-au ținut reciproc în șah/FOTO

Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…

13 ore ago

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

16 ore ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

16 ore ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

17 ore ago