Din cauza suprapunerii cu Timfloralis, Timotion va avea loc în 10 mai, și nu în 26 aprilie, cum a fost anunțat inițial. Asta deși organizatorii au anunțat evenimentul cu mult timp înainte, încă de anul trecut.
„Am luat decizia mutării datei evenimentului cu gândul la confortul, siguranța și starea de bine a participanților Timotion, dar și a tuturor celor cu care împărțim spațiul public. Deși am început încă de anul trecut demersurile administrative pentru data anunțată public și ne-am fi dorit să putem conta pe această dată, Timotion promovează respectul pentru diversitatea de valori, interese și priorități existente în Timișoara. Prin evenimentul nostru urmărim să unim comunitatea, astfel că am găsit varianta prin care vom beneficia cu toții, în condiții cât mai bune, de spațiul necesar manifestării” a spus Cristina Potra Muresan din partea echipei Timotion.
Timotion este cel mai mare eveniment de alergare în scop caritabil din vestul țării, organizat de Alergotura și Fundația Comunitară Timișoara. La start sunt așteptați 7.500 de participanți, care vor alerga pentru a sprijini 23 de proiecte din sănătate, educație, protecția mediului sau restaurarea patrimoniului.
Compania Strabag a pornit lucrările de modernizare a drumului județean 691, tronsonul de la nodul…
Începând din această săptămână, în fiecare zi de marți, între orele 12:00 - 18:00, în…
A fost ger afară, dar și sistemul de termoficare din Timișoara în parametri normali, ne…
Pe mai multe sectoare de drum din Timiș, pe drumurile naționale au apărut mai multe…
CSC Dumbrăvița a câștigat astăzi, scor 2-1, împotriva formației de Liga a III-a Viitorul Arad,…
Am ajuns în momentul în care și Primăria Timișoara trece la folosirea tehnologiei AI pentru…