Economic

Aeroportul Internaţional Timişoara începe noul an cu creşteri

Aeroportul Internațional Timișoara a avut în prima lună a acestui an creşteri la toţi indicii referitori la activitatea desfăşurată. Numărul de pasageri, numărul de mișcări aeronave, precum și volumul de marfă transportată spre și dinspre Timişoara sunt în creştere.

Astfel, în prima lună a anului curent, 119.373 de pasageri au călătorit spre/dinspre aeroportul Timișoara, cu 15% mai mult decât în aceeași perioadă a anului precedent. Cei mai mulți călători au ales zborurile spre/dinspre București, München, Bergamo (Milano) și Luton (Londra). De asemenea, o creștere semnificativă s-a înregistrat și în ceea ce privește numărul de mișcări aeronave, astfel numărul zborurilor a crescut cu 10,8 % comparativ cu aceeași lună a anului trecut, înregistrându-se 1.441 de aeronave care au aterizat sau decolat de la Timişoara.

În privința traficului cargo, în prima lună din acest an, s-a înregistrat o creștere de 5,3% față de aceeași perioadă a anului trecut, în total fiind transportate aerian 434 de tone de marfă. Creșterea traficului aerian de marfă este un indicator al dezvoltării stabile și sustenabile a economiei regionale, spun reprezentanţii AIT.

„Evoluția numărului de pasageri îmbarcați/debarcați la aeroportul din Timişoara se datorează curselor aeriene directe spre tot mai multe destinații, dar și a creșterii frecvenței zborurilor. De asemenea, creșterea traficului aerian de marfă este un indicator extrem de important pentru dezvoltarea regiunii Banat. Aceste cifre ne bucură, dar ne și responsabilizează permanent în ceea ce privește oferirea unor servicii optime și eficiente pentru pasageri, în condițiile în care aeroportul din Timișoara este și principala poartă aeriană din Vestul României”, a declarat directorul aeroportului, Daniel Idolu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Ghiroda bate la Dumbrăvița acasă. Andreaș a reușit dubla victorioasă

CSC Dumbrăvița a fost învinsă cu 2-0 de CSC Ghiroda, în ultimul test din această…

8 ore ago

Disputa pe comasarea administrativă a spitalelor, abordată din nou. Ministrul Sănătății și șeful CJT insistă pentru realizare

Un subiect pentru care Consiliul Județean Timiș insistă destul de mult, dar Primăria Timișoara nu…

8 ore ago

Alexandru Rogobete dă un termen pentru Institutul Oncologic Timișoara: ”Până la finalul anului 2028, va trebui dat în folosință”

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a revenit acasă, ocazie cu care poate vedea și care e…

10 ore ago

Protocol de colaborare semnat la Institutul Național al Patrimoniului cu cele trei Regiuni Gastronomice Europene din România (2027–2029)

Ieri, la sediul Institutul Național al Patrimoniului din București a avut loc semnarea unui protocol…

11 ore ago

Deplasare grea, dar nu imposibilă la București

Handbaliștii alb-violeți joacă al treilea meci în opt zile. SCM Politehnica Timișoara evoluează pe terenul…

12 ore ago

Weekend cu temperaturi peste medie. Sâmbătă ajungem la 17 grade, iar duminică în Banat vor veni ploi

Din nou un weekend „accesibil” din punct de vedere meteorologic în toată țara. În Banat,…

13 ore ago