Sport

Bănăţenii şi oltenii o dădură la pace în Turcia. Ripensia – FC U Craiova 1-1

În al treilea meci de verificare din Antalya, Ripensia a întâlnit un adversar din liga a 3-a, FC U Craiova 1948. Roș-galbenii au început cu un prim ”11” cu șase jucători U21. Din păcate, Benea a fost schimbat în minutul 43 din cauza unei accidentări, o lovitură la tibie.

Un joc echilibrat, la mijlocul terenului în prima repriză, fără șuturi pe poartă de ambele părți. Ripensiștii au avut două ocazii de gol. O lovitură liberă laterală, centrarea a ajuns la Tînc, a reluat cu capul, dar mingea nu a prins spațiul porții. A doua ocazie a pornit de la un corner executat lung, pe colțul de 6 metri, dar Burdeț nu a reușit să reia balonul. Oltenii au deschis scorul prin Dragu în minutul 19. Golul a venit dintr-o lovitură liberă indirectă, cu zidul pe linia porții, iar mingea a prins colțul lung. A fost și singura situație a adversarului în prima parte.

În repriza a doua, jocul s-a deschis și au apărut și ocaziile mai clare. S-au consemnat câte 2-3 situații pentru fiecare echipă. Formația bănăţeană a egalat în minutul 81. O intercepție a lui Urvantev în careul advers, o deschidere pentru Popovici, care trece printre fundașii centrali, driblează portarul și înscrie cu stângul în poarta rămasă goală. Cea mai mare ocazie a adversarului: un jucător al craiovenilor a scăpat singur în zona centrală, Păduraru a ieșit și a închis bine unghiul.

Iată formația din prima repriză:
Dobre (min. 46 – Păduraru) – Popa (cpt), Tînc, Țieranu, Benea (min. 43 – Gavrilă) – Călin, Burdeț – Neagu, Vasluian, Chera – Golda.

Cu excepția lui Păduraru și Gavrilă, din minutul 58 s-a făcut schimbul:
Păduraru – Macrițchii A., Hecsko, Apro, Gavrilă – Macrițchii V., Stoi – Monea, Sîrbu, Ivan – Popovici.

Următorul meci este programat pe 4 februarie. Adversarul timişorenilor va fi FK Kit Go Pehcevo, echipă ce joacă în liga a 2-a macedoneană.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

2 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

6 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

7 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

7 ore ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

9 ore ago

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

9 ore ago