Social

Elevii circulă şi în 2020 gratuit cu transportul în comun la Timişoara

Elevii şcolilor şi liceelor timişorene vor circula în continuare gratis pe mijloacele de transport în comun din Timişoara, a anunţat Societatea de Transport Public –STPT. În acest scop există semnat protocolul de acordare a facilităţilor la transportul în comun unor categorii de cetăţeni ai Municipiului Timişoara.

Una dintre categorii este cea a elevilor care învaţă pe teritoriul Timişoarei. Gratuitatea se acordă tuturor elevilor care frecventează instituţiile de învăţământ din otaş, pe baza cardului emis de STPT, în baza buletinului sau a cărţii de identitate şi a carnetului de elev vizat la zi, la toate punctele de vânzare STPT.

Facilitatea se acordă tuturor elevilor, indiferent de forma de şcolarizare, inclusiv în vacanţe. Anual, abonamentele elevilor trebuie reîncărcate cu titlul valabil pe anul în curs, la oricare dintre cele 18 puncte de vânzare ale societăţii de transport, deschise pe tot teritoriul Timişoarei.

„Facem un apel pe această cale către toţi elevii care folosesc mijloacele de transport în comun să se prezinte la oricare dintre cele 18 puncte de vânzare pentru reîncărcarea abonamentului cu titlul valabil pentru anul 2020. Menţionăm că toţi elevii care beneficiază de această gratuitate pot circula pe mijloacele de transport în comun doar pe baza cardului actualizat emis de S.T.P.T”, au anunţat reprezentanţii societăţii

Programul celor 18 puncte de vânzare este în intervalul orar 6:00 – 21:00, în fiecare zi, de luni până sâmbătă, iar duminica sunt deschise de la 08:00 până la ora 16:00.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Timișorenii vor discuta cu asistentul virtual Timi pentru a obține informații de la primărie

Am ajuns în momentul în care și Primăria Timișoara trece la folosirea tehnologiei AI pentru…

55 de minute ago

Miercuri pleacă din Timișoara și ultimul suporter POAK spre Salonic

Suporterul echipei PAOK rănit în tragicul accident de săptămâna trecută pleacă astăzi spre casă. El…

2 ore ago

CCIA Timiș și ISIM Timișoara lansează în 2026 cursuri gratuite de excelență în sudare ecologică și digitală

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș și Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Sudură și…

2 ore ago

Administrația județeană pregătește licitația pentru reabilitarea castelului de la Banloc și a Mausoleului de la Bobda

Consiliul Județean Timiș are în lucru mai multe proiecte de reabilitare a unor vechi conace.…

2 ore ago

De ce PNL își respinge propriul premier: anatomia unui sabotaj intern

Iluzia controlului: Bolojan crede în merit, PNL crede în funcții  În partidele românești, verticalitatea nu…

5 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 4 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 04.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

6 ore ago