Cinematograful Fratelia
Un nou cinematograf urmează să intre în reablitare. De această dată vorbim despre cel din Fratelia, de pe strada Izlaz, nr. 40.
Conform documentaţiei aferente, valoarea totală estimată a investiţiei conform devizului general, va fi de 7.741.700,03 lei (inclusiv TVA), din care construcţii în valoarea de 5.445.697,94 lei (inclusiv TVA). Firma care realizeaza proiectul este una deja cunoscută municipalităţii, participând la mai multe asemenea proiecte, SC Rheinbrucke SRL.
„Spaţiile reabilitate ale cinematografului Fratelia se adresează atât consumatorului cât şi iniţiatorului sau creatorului de evenimente culturale. Datorită capacităţii sale, poate deveni un important cinematograf al municipiului”, spun cei de la primărie.
Prin acest proiect, cinematograful Fratelia va deveni un centru multifuncţional pentru activităţi culturale. Reabiltarea vine împreună cu dotările ce permit utilizarea acestuia nu numai pentru proiecţii de film, dar şi pentru spectacole, concerte, conferinţe, dezbateri, întâlniri cu cetăţenii ,etc.
Finanţarea obiectivului de investiţii se va face în cadrul Programului Operaţional POR 2014-2020, prin Axa prioritară 9 Sprijinirea regenerării economice și sociale a comunităților defavorizate din mediul urban, Prioritatea de investiții 9.1-Dezvoltarea locală sub responsabilitatea comunității(DLRC).
În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…
În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…
De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…
Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…
Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj nu se regăsește la acest început de an. După…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…