Două firme concurează pentru cele 19 milioane de lei oferite de Primăria Timişoara pentru transformarea fostei clădiri a Clinicii de Dermatologie din cadrul Spitalului Municipal în centru multicultural. Primarul Nicolae Robu recunoaşte că s-a cam întârziat cu operaţiunea, dar se „autofelicită” pentru mutarea instituţiei medicale pe strada Daliei.
În curând vom şti cine se va ocupa de transformarea vechii clădiri care a găzduit Clinica de Dermato, din plin centru oraşului, în spaţiu multicultural, a anunţat primarul Timişoarei. El a folosit ocazia oferită de anunţ pentru a sublinia cât de bună a fost decizia luată de el, atunci când a mutat respectiva unitate medicală în zona Complexului Studenţesc, pe strada Daliei.
„Am mutat Clinica de Dermatologie, deşi tot personalul medical şi bolnavii internaţi au protestat timp de o săptămână în curtea clădirii de pe strada Mărăşeşti, am fost de neclintit. Acum, după mutare, toţi sunt fericiţi sunt alte condiţii decât cele de pe Mărăşeşti. Toţi cei care au protestaţi sunt foarte mulţumiţi de noile condiţii”, a anunţat Nicolae Robu.
Totuşi, în ciuda întârzierilor, acum licitaţia pentru reabilitarea clădirii este aproape de final.
„Nu am reuşit să transformăm până acum clădirea din centrul istoric aşa cum am vrut, în centru cultural complex, suntem pe cale de a face lucrul acesta. e în derulare licitaţia pentru refuncţionalizare, de la spital în clădire ca spaţiu multicultural. Sunt 19 milioane de lei. Au fost depuse două oferte, sunt în analiză ofertele, sper că sunt conforme”, a mai declarat Robu.
Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…
Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…
A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…
Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…
Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…
Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…