Administratie

Pas important pentru drumul spre autostradă de pe șoseaua Timișoara-Arad. A fost lansată licitația!

Timișorenii vor avea o nouă cale de acces pentru a urca pe autostrada A1. Deocamdată a fost lansată licitația pentru drumul care leagă DN 69, Timișoara-Arad, de autostrada A1. Se licitează proiectarea și execuția.

Călin Dobra, președintele Consiliului Județean Timiș, a dat vestea startului licitației, duminică seara. Drumul de 10 kilometri face legătura între șoseaua Timișoara-Arad și autostradă. Proiectul drumului cu două benzi pe sens este în valoare de peste 250 de milioane de lei (bani UE), investiția fiind realizată de CNAIR, care caută constructor și proiectant.

„Veștile despre infrastructura rutieră a Timișului sunt foarte bune în ultima perioadă, și chiar dacă traversăm vremuri neobișnuite, consider că trebuie să vă țin la curent cu proiectele județului Timiș, aflate în derulare. Acum, vă aduc în atenție proiectul noului drum de legătură cu A1 Arad – Timișoara – DN69. Mă refer aici la o porțiune de șosea care va porni din DN 69, de la intersecția spre Sânandrei și autostrada A1. A fost lansată licitația pentru proiectarea și execuția tronsonului de 10 kilometri, care va include două benzi pe sens, două poduri, patru pasaje, două pasaje inferioare și trei noduri rutiere”, a transmis Călin Dobra.

 

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Au început lucrările de amenajare a două noi sensuri giratorii, la Albina și Sacoșu Turcesc, pe drumul județean Timișoara – Buziaș

Două noi sensuri giratorii vor fi amenajate în cursul acestui an pe drumul județean care…

30 de minute ago

Primăria Timișoara suspendă temporar încasarea taxelor și impozitelor locale, pentru aplicarea noilor reduceri fiscale

Timp de trei zile, încasarea taxelor și impozitelor locale va fi suspendată de către Direcția…

2 ore ago

Finanțarea din fondurile publice ale Timișului a acțiunilor sportive, în dezbatere publică

Timișenii își pot spune opinia asupra modului în care județul va finanța din bani publici…

3 ore ago

CJ Timiș va avea la dispoziție o strategie care să asigure dezvoltarea educației timpurii și evitarea abandonului școlar

Consiliul județean Timiș a lansat activitățile cuprinse în cadrul proiectului Proiectul „Primii pași spre viitor…

3 ore ago

Uite cine vorbeşte! Partidul căpuşă al lui Dan Voiculescu cere demisia lui Dominic Fritz. I se alătură liderului PNL Timişoara, Ionuţ Gaiţă

După aproape o lună, s-a trezit şi PUSL, partidul moşit de Dan „Felix” Voiculescu! Printr-un…

4 ore ago