Sănătate

Peste 80 de persoane în carantină, în Timiș

Dacă vineri erau în carantină, în Timiș, 75 de persoane, sâmbătă, 14 martie, numărul acestora a trecut de 80. Sunt însă mai puține persoane aflate în autoizolare la domiciliu.

În Timiș se află în carantină 83 de persoane, sâmbătă, 14 martie, față de vineri, când erau carantinate 75 de persoane. Sâmbătă, 14 martie, sunt 476 de persoane aflate în autoizolare la domiciliu, în Timiș, iar vineri, 13 martie, erau 496.

Carantina se instituie pentru toate persoanele care nu prezintă simptome dar care se întorc din zonele cu transmitere comunitară extinsă a noului coronavirus, iar autoizolarea se instituie pentru persoanele care nu prezintă simptome, dar au călătorit în ultimele 14 zile în regiuni/localități din zonele afectate de COVID-19.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Dominic Fritz după alegerile din Bucureşti: „Avem nevoie urgent de primari în două tururi și pentru a crește legitimitatea primarilor”

Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat, luni, într-o conferință de presă, că alegerile locale parțiale…

22 de minute ago

Profesorul Cristian M. Teodorescu va fi în dialog cu publicul timișorean, la UVT

Universitatea de Vest Timișoara oferă publicului un nou eveniment din seria „Conectați la viitor”, intitulat…

2 ore ago

Și-a găsit sfârșitul brusc, într-o stație de tramvai

Luni dimineața, în jurul orei 09:45, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că…

2 ore ago

Studii clinice în gastroenterologie derulate în cadrul Asociației OncoHelp

Boala Crohn și rectocolita ulcero-hemoragică sunt patologiile pentru care pacienții pot avea acces la terapii…

2 ore ago

Primăria Timișoara caută furnizor pentru macazuri, pentru 6,5 milioane de lei. Vor fi instalate la pasajul Solventul

Municipalitatea timișoreană face deja un prim pas spre ceea ce ar urma să devină unul…

2 ore ago

Ce influenţe pot avea alegerile din Bucureşti asupra Timişoarei

Or fi miticii şmecheri, dar nu sunt proşti. Mă rog, al doilea enunţ nu ştiu…

2 ore ago