Sport

Ripi vrea să oprească avântul Dunării pe un stadion fără scaune

Ripensia UVT primește vizita echipei Dunărea Călărași în etapa a 24-a a Ligii a 2-a. Meciul dintre cele două echipe se va desfășura pe arena „Electrica”, sâmbătă, 7 martie, de la ora 11:00, pe un stadion aflat în plină etapă de reparaţie şi care în acest moment nu are scaune.

Dunărea Călărași a început anul cu o înfrângere la Ploiești (scor 2-0), dar în runda precedentă a câștigat în prelungiri meciul cu FK Csikszereda Miercurea Ciuc (scor 2-1). Formația antrenată de Cristian Pustai se află pe poziția a 12-a cu 30 de puncte. Cu o victorie, roș-galbenii ar egala oaspeții la numărul de puncte  ceea ce ar face mai ușoară lupta în etapele ce vor urma.

În tur, ripensiștii s-au întors cu un punct de pe arena „Ion Comșa” din Călărași. În echipa de start se afla pe atunci și Zaluschi, fostul jucător al Ripensiei care acum joacă pentru oaspeți.

Antrenorul secund Iulian Muntean a prefațat întâlnirea de sâmbătă cu Dunărea Călărași. „Dunărea Călărași, o echipă retrogradată din prima ligă și care, la începutul sezonului, avea pretenții de promovare și-a păstrat mulți jucători care au activat în Liga 1. Locul pe care se află în momentul de față nu este cel la care se așteptau. Au un antrenor cu experiența Ligii 1. Vor veni la Timișoara la victorie pentru că ne despart doar trei puncte. Ne dorim mai mult victoria, ne dorim să dăm totul pe teren așa fel în cât să luăm cele trei puncte”, a declarat Munteanu.

 

 

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

45 de minute ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

O oră ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

3 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

3 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

5 ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

8 ore ago