Sport

ACS Poli și Politehnica Timișoara se duelează de la distanță în Supercupa României la fotbal virtual

În izolare, fotbalul se pune în mișcare… de acasă! SuperCupa #JucămDeAcasă, cel mai mare turneu de fotbal virtual din România, organizat de Federația Română de Fotbal Virtual, a debutat pe 21 aprilie cu meciurile din prima rundă a fazei grupelor. Se va juca în sistem 11 vs. 11, pe PS4.
Competiția, la care participă 32 de echipe din toate ligile și care se va desfășura în perioada 21 aprilie – 10 mai, va beneficia și de expunere televizată! În fiecare rundă, cele mai importante patru meciuri vor fi transmise în direct pe ProX, dar toate vor fi și LiveStream pe site-ul și în aplicația Superbet!
Pentru că e vorba de un eveniment caritabil, îți mai poți ajuta echipa preferată și altfel! Pe site-ul bilete.ro poți achiziționa bilete pe stadionul virtual al fiecărei echipe, pentru fiecare meci. Prețurile încep de la 7 lei, în funcție de echipă.
Banii astfel strânși vor fi donați către cluburi, care vor decide dacă vor păstra banii pentru buna funcționare a propriilor societăți sau îi vor dona spitalelor pentru a ajuta la lupta împotriva pandemiei de coronavirus.
Turneul va fi disputat în format Champions League, cu opt grupe a câte patru echipe. Formații de tradiție, ca Dinamo, Rapid, Poli Timișoara, Craiova, Petrolul sau FC Argeș sunt implicate în lupta pentru titlu!

Componența grupelor:

Grupa 1: Academica Clinceni, Petrolul Ploiești, Mostiștea Ulmu, Vulturi Tg. Mureș

Grupa 2: FC Hermannstadt, Rapid București, Înainte Modelu, ACS Corbeanca

Grupa 3: Politehnica Iași, Farul Constanța, ACS Poli Timișoara, Corvinul Hunedoara

Grupa 4: Universitatea Craiova, AFC Dunărea Călărași, FC Universitatea Craiova 1948, Olimpia Satu Mare

Grupa 5: Sepsi Sf.Gheorghe, FC Argeș, Unirea Slobozia, Bucharest United

Grupa 6: Dynamite Football, CSM Reșița, Oțelul Galați, CS Popești Leordeni

Grupa 7: Gaz Metan Mediaș, CS Ocna Mureș, ASR Brașov, Viitorul Ghercești

Grupa 8: FC Dinamo București, Politehnica Timișoara, Clubul Sportiv Afumați, AFC București

Faza grupelor va avea loc în perioada 21 – 29 aprilie, optimile de finală se dispută pe 2 și 3 mai, iar „sferturile”, pe 5 și 6 mai. Penultima fază a competiției, semifinalele, va avea loc pe 9 mai, urmând ca marea finală să se joace pe 10 mai, evident, în direct pe ProX!

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Un proiect câștigat de UVT va ajuta comunitatea din Dumbrăvița

Universitatea de Vest din Timișoara a reușit atragerea unei noi finanțări nerambursabile dedicate modernizării infrastructurii…

53 de minute ago

Pe 13 decembrie va avea loc ediția din acest an a Concertului de Crăciun, de la Biserica Millennium

Tradiția va fi respectată și comunitatea italiană din Timișoara va organiza și în acest an…

O oră ago

Centrul orașului Sânnicolau Mare va fi reabilitat, cu pest cinci milioane de euro

Zona centrală a orașului Sânnicolau Mare va fi modernizat cu fonduri europene. O piațetă modernă,…

2 ore ago

Cuplaj sportiv la Sala Constantin Jude. Meciuri de handbal și baschet

Urmează o dublă alb-violetă pe parchetul sălii “Olimpia”. Ziua de duminică se va transforma într-o…

2 ore ago

Vreme mai caldă decât normalul perioadei. Prognoza meteo pentru weekend

Vreme de toamnă în acest weekend, cu nori și ploi. Iarna se lasă așteptată și…

2 ore ago

Când succesul devine datorie publică. Filantropie 1.0 – Manual de responsabilitate pentru câștigătorii tranziției

Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…

5 ore ago