Economic

CCIA Timiş aşteaptă în continuare proiectele tinerilor din domeniul protecţiei mediului la o nouă ediţie a ClimateLaunchPad

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, în calitate de partener official în România al EIT Climate-KIC, îi aşteaptă pe tineri să aplice cu idei inovatoare pentru un loc în marea finală a competiției globale ClimateLaunchPad, cea mai mare competiție de idei inovatoare “prietenoase cu mediu”. Data limită de depunere a proiectelor este 1 iunie.

Finaliștii competiției, la nivel internațional, vor fi recompensați cu premii: 10.000 euro locul 1, 5.000 euro locul al 2-lea, 2.500 euro locul al 3-lea. Oportunitatea se încadrează în Programul ClimateLaunchPad – cea mai mare competiție de idei în domeniul “clean technology” finanțată de EIT Climate-KIC și organizată în România de către CCIA Timiș.

Misiunea competiției este aceea de a atrage potențialul de tehnologii innovative din Europa și de a crea oportunități pentru inovatori în vederea atenuării efectelor schimbărilor climatice.

Scopul este accelerarea inovațiilor care conduc la un viitor cu emisii scăzute de dioxid de carbon. În acest sens, trebuie descoperite cele mai bune idei sustenabile.

Anul acesta au intrat in competiție 55 de tări. Cele mai bune idei vor fi selectate, iar echipele vor participa la un bootcamp intensiv susținut de lectori internaționali, vor urma sesiuni de instruire, coaching (tehnici de pitching, business canvas etc.).

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Consilierii locali timișoreni au aprobat taxele și impozitele majorate, conform noilor decizii ale Guvernului Bolojan

Timișorenii și firmele locale vor plăti, de anul viitor, noi taxe și impozite, la valori…

36 de minute ago

Aveți grijă la apometre! Fără a fi izolate pot îngheța

Aquatim readuce în atenția clienților o serie de recomandări importante pentru protejarea instalațiilor de apă…

2 ore ago

Lucrări complexe la Liceul Henri Coandă. Investițiile depășesc 30 de milioane de lei

Lucrările de reabilitare efectuate la campusul Liceului Henri Coandă sunt în curs de derulare. Investiția,…

2 ore ago

Judecătorii CCR puşi de PSD blochează încă o dată reforma pensiilor speciale ale magistraţilor

Curtea Constituţională nu a luat nici astăzi o decizie pe legea privind pensiile magistraților, după…

3 ore ago

Puterea apei în Banatul Montan

În sud-vestul României, în județul Caraș-Severin, există un sistem hidroenergetic complex care alimentează Reșița și…

4 ore ago

Mașină răsturnată într-un canal, în Timiș. Mai multe victime din cauza unui șofer beat

Un bărbat în vârstă de 39 de ani a condus un autoturism pe DN 59B,…

4 ore ago