Social

Restricţii de circulaţie rutieră în zona Birda. Se lucrează la reabilitarea trecerii peste calea ferată

Circulaţia rutieră de pe drumul naţional 58B, în dreptul localităţii Birda din Timiş, va fi afectată, în perioada următoare, de efectuarea unor lucrări la trecerea cu calea ferată din zonă.

Intervenţia are loc în cadrul proiectului  Companiei Naţionale pentru Administrarea Infrastructurii Rutiere (CNAIR) „Măsuri de îmbunătățire a siguranței traficului prin amenajarea trecerilor la nivel a drumurilor cu calea ferată”.

Antreprenorul Vesta Investment a demarat lucrările la trecerea la nivel cu calea ferată pe DN 58B, la Birda, judeţul Timiș. Marţi, a fost montată semnalizarea pentru instituirea restricțiilor de circulație.

Proiectul presupune montarea de stâlpi de iluminat cu încărcare solară și stâlpi pentru delimitarea sensurilor de circulație, semnalizare rutieră orizontală cu simboluri preformate și benzi rezonatoare din marcaj rutier, marcaj tip covor antiderapant.

„Respectați semnificația indicatoarelor montate temporar în zona de lucrări!”, au anunţat cei de la Direcţia de Drumuri şi Poduri Timişoara.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

9 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

9 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

9 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

9 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

10 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

10 ore ago