Sănătate

România: 755 persoane diagnosticate cu COVID-19 au decedat

Bilanțul deceselor ajunge la 755 în România, conform Institutului Național de Sănătate Publică (INSP). Astăzi au fost anunţate alte 11 decese. 

A decedat o femeie de 65 ani, din județul Bacău, internată în 28 aprilie la Spitalul Clinic Județean de Urgență Iași, transferată la Spitalul de Pneumoftiziologie. Depistată cu COVID în 29 aprilie, a decedat în aceeași zi.

A murit un bărbat de 65 ani, din județul Neamț, internat în 23 aprilie la  Spitalul de Neurochirurgie Iași, în stare gravă, intubat, depistat poztivi în 27 aprilie. A murit în 1 mai, suferind de diabet Zaharat tip II și hipertensiune arterială (HTA).

A murit un bărbat de 42 de ani, din județul Mureș, internat în 9 aprilie în Spitalul Clinic Județean Mureș, depistat cu COVID în aceeași zi. A murit în 30 aprilie. În localitatea de proveniență evoluează un focar de infecție COVID-19.

A murit un bărbat de 37 de ani, din județul Brașov, internat în 23 aprilie la Spitalul Clinic Județean de Urgență Brașov, depistat pozitvi în 26 aprilie. A decedat în 30 aprilie.

A murit o femeie de 78 de ani, din județul Brașov, internată în 15 aprilie la Spitalul Județean de Urgență Brașov, transferată la Spitalul Pneumoftiziologie Brașov, revenind în 19 aprilie la Spitalul Clinic Județean de Urgență Brașov. Depistată pozitiv în 17 aprilie, a murit în 1 mai, suferind de HTA, insuficiență mitrală, insuficiență tricuspidiana, insuficiență cardiacă. În comunitatea Apața au fost înregistrate mai multe cazuri cu infecție COVID-19.

A murit un bărbat de 74 de ani, din județul Brașov, internat în 16 aprilie la Spitalul Județean de Urgență cu fractură medie cervicală stânga, fiind operat. În 26 aprilie starea se agravează, iar în 27 aprilie este confirmat cu COVID. A murit în 1 mai, suferind de HTA, insuficiență renală acută, Sechele AVC cu hemiplegie, insuficiență ventriculară stânga.

A murit un bărbat de 74 de ani, din județul Iași, internat în 5 aprilie la Spitalul de Boli Infecțioase Iași, transferat în Spitalul Județean Sf. Spiridon din cauza diagnosticării unei neoplazii de cap de pancreas și a icterului obstructiv. După operație, a fost transferat în 30 aprilie la Spitalul Clinic de Urgență Profesor Dr. N. Oblu. Depistat în 5 aprilie pozitiv, a decedat în 1 mai, suferind de HTA și  neoplasm cefalopancreatic. Pacientul a făcut parte dintr-un focar cu infecție COVID în Spitalul Județean Sf. Spiridon.

A murit un bărbat de 70 de ani, din județul Argeș, internat în 10 aprilie la Spitalul Județean de Urgență Pitești – Oncologie pentru tratament. Transferat în data de 25 aprilie în Spitalul Orășenesc Mioveni este depistat pozitiv în aceeași zi. A murit în 1 mai, suferind de neoplasm cu metastaze generalizate, fibrilație atrială cronică, boală renală cronică.

A murit un bărbat de 81 de ani, din județul Vaslui, rezident în cămin de persoane vârstnice, depistat pozitiv în 27 aprilie. A decedat în 1 mai, suferind de HTA, boală varicoasă cronică, bronșită cronică.

A murit un bărbat de 66 de ani, din județul Bacău, internat în 27 aprilie  în Spitalul Municipal Onești, confirmat cu COVID în 30 aprilie. A murit în 2 mai, suferind de fibrilație atrială permanentă cu ritm rapid, boală renală cronică, diabet zaharat tipII insulino-necesitant.

A murit un bărbat de 78 de ani, din județul Bacău, internat în 20 aprilie în Spitalul Municipal Moinești, transferat în Spitalul Municipal Onești. Depistat pozitiv în 30 aprilie, a decedat în 1 mai, suferind de cardiomiopatie dilatativă, HTA gradul III, boală renală cronică stadiul III, diabet zaharat tip II.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Baza sportivă de pe strada Costică Rădulescu va fi finalizată de două firme din Moldova

Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…

3 ore ago

Lucrările de construcție la noul Centru de Mari Arși Timișoara au fost finalizate/VIDEO

Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…

4 ore ago

Cuplaj „nefericit”! Doar remiză pentru handbaliști, înfrângere pentru baschetbaliști

Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…

5 ore ago

Eau de Cologne

George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…

6 ore ago

SELLification4EDUcation – educația inteligentă se construiește prin profesori susținuți

Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…

8 ore ago

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

o zi ago