dsp timis
Inspectorii de la Direcția de Sănătate Publică (DSP) Timiș au dat amenzi de peste 250.000 lei pentru, în al doliea trimestru al anului 2020. Sancțiunile au fost pentru cei care nu au respectat regulile pentru prevenirea infecției cu Covid-19.
Au fost controlate, iar verificările continuă, terasele aparținând unităților de alimentație publică, hipermarketuri, piețe agro-alimentare, baze de agrement și unități industriale, iar amenzile date în al doilea trimestru au depășit 250.000 lei.
„S-au constatat o serie de abateri de la normele sanitare în vigoare și nerespectarea măsurilor impuse (distanțare, informare, avertizare) pentru prevenirea și combaterea răspândirii bolilor transmisibile. Aceste nereguli s-au soldat cu aplicarea, în al doilea trimestru al anului, de 58 de sancțiuni contravenționale, din care 17 avertismente și 41 amenzi în valoare totală de 251.100 lei”, transmit reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Timiș.
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…
Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…
Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…