Pentru a doua oară consecutiv, fetele de la CSM Lugoj s-au calificat în cupele europene, respectiv în Challenge Cup. Pe malul Timișului au loc în aceste zile inevitabilele schimbări din mers, dar și întăriri.
Au plecat Daiana Roman, Alexandra Cauc și Andreea Petra, dar au rămas jucătoare de certă valoare sau perspectivă, care au reușit pentru al doilea an consecutiv să ducă echipa bănățeană în Europa. Așadar, Diana Balintoni, căpitanul CSM Lugoj va continua și în sezonul care urmează în tricoul alb-albastru, alături de ea fiind liberoul Adriana Popa, secundul Laura Petria, coordonatorul Bianca Albăstroiu, universalul Alexandra Panțiru, dar și produsele CSȘ Lugoj, junioarele Georgiana Popa, Andra Badiu-Savu și Patricia Bărbulescu. Vestea bună este că jucătoarele din Serbia, care anul trecut au făcut parte din lot, vor continua și în acest sezon, astfel încât universalul Nina Kocic și secundul Tamara Ignjic se vor afla în teren și pe mai departe.
Au fost confirmați antrenorul principal Ugljeșa Segrt, secundul Dragan Grbic și preparatorul fizic Vasile Canea, dar staff-ul echipei este completat și de Mircea Roșu, statistician și Viktoria Fedko, fizioterapeut.
Marea noutate este venirea unei jucătoare ce poate face diferența. Este vorba despre sârboiaca Katarina Canak, purtătoarea banderolei de căpitan de la Steaua Roșie Belgrad și multiplă campioană în țara vecină. Ea vine de la Zeleznicar Lajkovac.
„Are 25 de ani, este născută pe 18 august 1995, 1,86 metri și joacă pe postul de centru. Cu o săritură de 3 metri la atac și 2.90 la blocaj, o așteptăm în topul jucătorilor de centru pe Katarina Canak. Să îi urăm bun venit și succes la Lugoj!”, a anunțat clubul bănățean, care mai are câteva surprize pregătite.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…