În ultimele 24 de ore, polițiștiiși jandarmii au executat, în Timiș, misiuni privind verificarea respectării măsurilor de protecție în pandemia de coronavirus. Amenzile nu au lipsit din „meniul” unui restaurant în care a fost sesizat faptul că unele persoane nu purtau mască.
În Timiș au fost verificate 109 societăți comerciale. În urma controalelor efectuate polițiștii au aplicat 34 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală conform prevederilor Legii 55/2020 pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de Covid-19.
La TELVERDE 0800800165 au fost primite până în prezent 67 de sesizări, din care 2 în ultimele 24 de ore cu privire la nerespectarea măsurilor de purtare a măștii de protecție, la un supermarket și o unitate de alimentație publică. În urma verificărilor s-a confirmat sesizarea de la unitatea de alimentație publică (restuarnat) și au fost aplicate 2 amenzi de 500 de lei și 4 avertismente.
Acțiunile au loc sub autoritatea Instituției Prefectului, cu polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, polițiști de frontieră, jandarmi, pompieri, polițiști locali, precum și reprezentanți ai Inspectoratului Teritorial de Muncă, Direcției Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, Direcției de Sănătate Publică și cei de la Protecția Consumatorului.
Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…
Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…
Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…
Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…