rovinieta
Unul dintre cele mai noi puncte de trecere a frontierei din Timiş este acum „dotat” cu un punct fix de control a valabilitatei rovinietei necesare pe drumurile publice naţionale. Două noi puncte de verificare au fost instalate în zona de vest, la Naidăş şi la Valcani.
Începând de marți, 25 august, au fost puse în funcțiune pe rețeaua de drumuri naționale și autostrăzi din România 2 noi puncte fixe de control valabilitate rovinietă, prin intermediul cărora vor fi înregistrate vehiculele care circulă fără achitarea corespunzătoare a tarifului de utilizare (rovinieta), în vederea sancționării cu amenda contravențională, conform prevederilor OG 15/2002 cu modificările și completările ulterioare.
Punctele de control sunt amplasate în zona punctelor de trecere a frontierei Naidăș (CS) și Valcani (TM). Astfel, din acest moment sunt 108 de puncte fixe de control valabilitate rovinietă pe întreaga rețea de drumuri naționale și autostrăzi. Punctele de control fac parte din SIEGMCR, sistemul informatic deținut de CNAIR.
„Adresăm conducătorilor auto rugămintea de a verifica înainte de a utiliza rețeaua de drumuri naționale și autostrăzi valabilitatea rovinietei. Pentru a veni în sprijinul utilizatorilor, CNAIR a pus la dispoziția acestora, pe portalurile web www.cnadnr.ro (secțiunea Verificare Rovinieta) și www.erovinieta.ro un instrument prin care se poate verifica valabilitatea rovinietei, prin introducerea datelor vehiculului (număr de înmatriculare, număr de identificare)”, au anunţat cei de la Drumuri.
Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…
Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…
Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…
George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…
Educația începe cu oamenii care o fac posibilă Educația nu se schimbă prin reforme rapide…
Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…