Politica

Un altfel de clasament. Cum stau principalele partide din Timiş, în privinţa candidaţilor la primării şi consilii locale

Marţi, 18 august, a fost ultima zi de depunere a candidaturilor pentru alegerile locale. În Timiş niciun partid nu are candidaţi la primăriile din toate cele 99 de UAT-uri (unitate administrativ teritorială). Având 98 de candidaţi, PNL se situează pe primul loc, ca număr de candidaţi, iar PSD pe II.

Considerat, cel puţin în acest moment, drept principalul favorit la câştigarea alegerilor în Timiş, PNL are 98 de candidaţi la primării. Singura comună unde nu are candidat este Bârna. Liberalii au liste complete pentru toate cele 99 de consilii locale, cu excepţia aceleiaşi comune, unde există listă, dar nu e completă.

PSD a depus liste de candidaţi pentru toate cele 99 de consilii locale din judeţ. De asemenea are 97 de candidaţi pentru primării. Nu toţi sunt însă membri PSD, în unele comune (precum Moşniţa Nouă) susţinând candidaţi independenţi. Cele două primării unde PSD nu are candidaţi sunt Valcani şi Checea.

USR PLUS, alianţă cunoscută ca având aderenţi în special în zonar urbană, a reuşit să depună candidaţi la primărie în 67 de UAT-uri. Pe de altă parte, are liste cu candidaţi în 86 de consilii locale. Alianţa a reuşit să rezolve problema şi la Şag, acolo unde iniţial PLUS a decis să susţină candidatul PNL, carte este actualmente viceprimar ALDE.

Pro România a reuşit să depună liste cu candidaţi pentru 81 de consilii locale. În schimb, are 70 de candidaţi la primăriile din judeţ. Are alianţe în doar două localităţi, Deta şi Şag.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Comuna bate „metropola”! Dumbrăvița leagă succesele, 1-0 cu Poli Iași

Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…

12 minute ago

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

2 ore ago

Undă verde pentru construirea unui parc fotovoltaic la Moşniţa Nouă, investiţie de 2,7 milioane de lei

La Moşniţa Nouă urmează să se ridice un parc fotovoltaic, fiind semnat ordinul de începere…

2 ore ago

Deplasare grea în Maramureș pentru un clasic al handbalului românesc

Două echipe de tradiție din handbalul românesc se întâlnesc duminică, 1 martie, în Baia Mare.…

3 ore ago

UMF va organiza un eveniment foarte important în această primăvară

Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” anunță că va organiza cel de-al 13-lea Congres…

3 ore ago

Talent precoce! Ana Julie, la doar 11 ani demonstrează că totul este posibil: pianistă și balerină de succes/VIDEO

  Imaginați-vă că aveți 3 ani și, în loc să învățați să vă legați șireturile,…

3 ore ago