Administratie

Altă minune înainte de alegeri. Stadionul „mic” din Buziaşului, trimis la licitaţie

Primarul Nicolae Robu a anunţat, vineri, că ar fi semnat documentele pentru trimiterea la SEAP a documentaţiei aferente procedurii de licitaţie pentru construirea stadionului din Calea Buziaşului. S-a întâmplat cu nouă zile înainte de alegeri şi în momentul vizitei al Timişoara a ministrului Tineretului şi Sportului, Ionuţ Stroe.

E gata documentaţia, iar stadionul de 15.000 de locuri e pregătit să devină unul palpabil, fizic. Primarul Nicolae Robu a anunţat că ar fi semnat, vineri, documenaţia aferentă trimiterii proiectului acestui stadion spre publicare în SEAP, sistemul electronic de licitaţii publice.

„Timişoara trebie sa aibă mai multe stadioane. Am demarat proiectul stadionului de 15.000 de locuri pe o tehnologie ultramodernă. Azi vă dau vestea că documentaţia a fost predată pentru lansarea licitaţiei de execuţie. Astăzi am semnat. Este un super stadion, efectiv. Merge documentatia la SEAP si se va intra pe procedura legală şi la sfârşitul anului 2021 sper sa îl putem inaugura”, a anunţat Robu.

Probabil că este doar o coincidenţă că anunţul, dar şi momentul în care documentaţia a fost semnată, au loc chiar în ziua în care ministrtul Tineretului şi Sporturilor, Ionuţ Stroe, a ajuns la Timişoara.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Timișorenii vor discuta cu asistentul virtual Timi pentru a obține informații de la primărie

Am ajuns în momentul în care și Primăria Timișoara trece la folosirea tehnologiei AI pentru…

12 minute ago

Miercuri pleacă din Timișoara și ultimul suporter POAK spre Salonic

Suporterul echipei PAOK rănit în tragicul accident de săptămâna trecută pleacă astăzi spre casă. El…

52 de minute ago

CCIA Timiș și ISIM Timișoara lansează în 2026 cursuri gratuite de excelență în sudare ecologică și digitală

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș și Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Sudură și…

O oră ago

Administrația județeană pregătește licitația pentru reabilitarea castelului de la Banloc și a Mausoleului de la Bobda

Consiliul Județean Timiș are în lucru mai multe proiecte de reabilitare a unor vechi conace.…

O oră ago

De ce PNL își respinge propriul premier: anatomia unui sabotaj intern

Iluzia controlului: Bolojan crede în merit, PNL crede în funcții  În partidele românești, verticalitatea nu…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 4 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 04.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago