Administratie

Patru benzi spre Moșnița Nouă. Călin Dobra pe șantier: Deja creionăm pista de biciclete

Se lucrează la lărgirea drumului spre Moșnița Nouă la patru benzi, de la ieșire din Timișoara. Președintele Consiliului Județean Timiș, Călin Dobra, a fost astăzi pe șantier.

De la fața locului, Dobra spune că se creionează pista de biciclete, iar constructorul este pe teren. Președintele CJ Timiș spune că este importantă monitorizarea acestui proiect. Lucrările pentru extinderea la patru benzi a drumului Timișoara-Moșnița Nouă au luat startul în 10 august, iar termenul de finalizare este de șapte luni. Proiectul este în valoare de aproape 31 de milioane de lei și este executat de firma Strabag cu bani de la Consiliul Județean Timiș și prin Programul Național de Dezvoltare Locală.

Sunt pe șantierul de la Moșnița pentru că e important să monitorizăm această lucrare de infrastructură rutieră. Constructorul este prezent în șantier. Suntem pe pista de biciclete. La acest moment deja creionăm pista de biciclete. Sper să fiți mulțumiți de ceea ce va însemna această lucrare pentru întreaga zonă periurbană”, a spus Călin Dobra.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Primăria preia cererile pentru autorizarea comercializării de flori și aranjamente florale pentru 8 martie

Primăria Timișoara preia cereri pentru activități de comerț stradal cu ocazia zilei de 8 Martie,…

2 minute ago

Ce baftă la tragerea la sorți! În semifinalele Cupei, SCM Poli va întâlni o echipă din liga secundă, Steaua

A ieșit bine! Tragerea la sorți pentru turneul Final Four al Cupei României a avut…

5 minute ago

Marilen Gabriel Pirtea: „Performanța sistemului educațional este strâns legată de calitatea predării și de profesori bine pregătiți și motivați”

Într-o perioadă în care educația este presată să inoveze rapid – de la digitalizarea accelerată…

12 minute ago

Centrul Cultural German organizează o expoziție de prestigiu: Sibylle Bergemann – Fotografii”

Centrul Cultural German Timișoara reamintește publicului că joi, 26 februarie 2026, de la ora 18:00,…

25 de minute ago

Amenzi de aproape 300 de mii de lei date de Poliţia Locală pentru publicitate ilegală

De la începutul acestui an, polițiștii locali au dat sancțiuni în valoare totală de 295.000…

58 de minute ago

Când critica devine ofensă personală

Statul român se apără de critică mai energic decât de incompetență. În România anului 2026,…

3 ore ago