Derby studențesc de mare tradiție: U Cluj – Politehnica

Politehnica Timișoara va juca, luni, în etapa a 2-a a Ligii a II-a în Ardeal. Adversar va fi Universitatea Cluj-Napoca, într-un derby studențesc de mare tradiție. Meciul va începe la ora 18:30 și se va disputa pe Cluj Arena, fără spectatori. În prima rundă, Poli a remizat acasă, 0-0, cu CS Mioveni, iar ”U” a învins în deplasare, 1-0 cu nou-promovata Aerostar Bacău.
În sezonul precedent, între Poli și ”U” s-a jucat un singur meci, 0-0 în orașul de la poalele Feleacului. Returul nu a mai avut loc, deoarece campionatul a fost întrerupt definitiv, cu excepția locurilor 1-6, din cauza pandemiei de coronavirus.
Octavian Benga, antrenorul Politehnica: “Universitatea își dorește accederea în prima ligă. Au făcut niște achiziții foarte bune, jucători cu nume, unii chiar de echipa națională gen: Tamaș, Luchin, Filip. Au adus și niște jucători străini foarte buni. Întâlnim o echipă din punct de vedere valoric și individual foarte bună. Consider că va și un meci echilibrat pentru că la meciul cu Mioveni am arătat bine. Cred că în această săptămână am mai corectat și din deficiențe. Am crescut și fizic și tactic pentru că băieții au lucrat foarte bine. U Cluj este o echipă bine organizată, cu un antrenor care, tot timpul când l-am întâlnit în calitate de antrenor principal când am făcut 0-0 la ei sau când eram secund și l-am întâlnit în Liga 1, își organizează foarte, foarte bine echipa și este destul de dificil să marchezi gol. Va fi un meci tacticizat și pot spune că va fi o partidă frumosă și interesantă. Sperăm să căștigăm acest meci. În etapa trecută am avut 5-6 ocazii de a înscrie și sper ca la Cluj să fim mai inspirați.”

Claudiu Pamfile, jucător Politehnica: “După cum a spus și mister, ne așteaptă un meci foarte greu la Cluj. Întâlnim o echipă care a adus jucători foarte buni în această vară. Dar mergem la ei cu gânduri mari, să ne facem jocul și să luăm cele trei puncte.”

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

6 ore ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

10 ore ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

11 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

14 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

15 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

15 ore ago