Simona Halep
Simona Halep (2 WTA, principala favorită) s-a calificat astăzi pentru a cincea oară în semifinalele turneului WTA de la Roma, fază în care va întâlni, duminică, învingătoarea din sfertul Azarenka – Muguruza.
Jucătoarea din Constanța a trecut în sferturi de Iulia Putințeva (30 WTA), după ce sportiva kazahă a abandonat din motive medicale, în momentul în care Simona era în avantaj. Câștigase primul set cu 6-2 și conducea cu 2-0 la ghemuri în actul secund. Înaintea acestei confruntări, Halep şi Iulia Putinţeva se mai întâlniseră o singură dată până acum, chiar în acest an, în ianuarie, la Australian Open, românca învingând în turul trei al competiţiei cu 6-1, 6-4.
Partida de astăzi a fost dominată categoric de Simo, care în continuare nu are set pierdut. Halep și-a păstrat bine balansul din spatele terenului și a reușit mai mereu să iasă câștigătoare în schimburile contra unei jucătoare talentate și ambițioase. Putințeva a cerut pauză medicală spre finalul primului set, apoi dupa două jocuri din manșa secundă a preferat să nu mai continue.
Lipsa de încredere în realizarea Institului Oncologic Timișoara nu mai are susținere, finanțarea obiectivului este…
Timișoara și Iașiul rămân cele mai accesibile piețe imobiliare din România, din marile orașe. În…
Primăria Timișoara anunță că a obținut o victorie în justiție, în demersurile de obținere a…
Timișoara pregătește înființarea unui centru de excelență pentru pacienții cu AVC. În urma unor investiții…
Un șofer neatent a avut zile... În jurul orei 13:30, ISU Timiș a fost solicitat…