Politica

Alin Nica anunță pacea. PNL acceptă și voteaza luni cei doi viceprimari, Cosmin Tabără și Ruben Lațcău

La doar un sfert de oră înainte de declarația de presă anunțată de Dominic Fritz pe tema negocierilor de constituire a majorității în Consiliul Local Timișoara, preşedintele PNL Timiș, Alin Nica, a făcut, la rândul său, publică o declarație video de presă, exact pe aceeași temă. Și, surpriză, nu știm dacă discuțiile purtate de cei doi sâmbătă au avut succes, fie ”jocul” impus de Fritz a fost motivul, cei de la PNL au decis ca în ședința de plen, programată astăzi după-masă, să susțină numirea lui Ruben Lațcău (USR), respectiv a lui Cosmin Tabără (PNL) pentru funcțiile de viceprimar.

Alin Nica nu a prezentat niciun fel de informații legate de situația de la Consiliul Județean și de numirea celor doi vicepreședinți de aici, dar a spus că îl va susţine pe Ruben Laţcău pentru funcţia de viceprimar al Timişoarei, PNL urmând să-l propună pe Cosmin Tabără pentru celălalt fotoliu de viceprimar.

”Nu înțeleg care este vâlva în sânul USR, despre ce va face PNL la următoarea ședință de consiliu local, în care se vor alege viceprimarii municipiului reședință de județ. Din punctul de vedere al nostru situația este clară, am discutat în forurile extinse ale partidului și în Biroul Politic Timișoara și cel județean, și în Forul Primarilor, și am hotărât, în majoritate covârșitoare, să sprijinim demersurile ca Primăria Timișoara să se apuce de treabă și să susținem atât candidatul nostru, Cosmin Tabără, dar și candidatul USR, Ruben Lațcău, astfel încât echipa executivă să fie funcțională și lucrurile bune pentru oameni să prindă concretețe. În jurul acestui subiect, din punctul nostru de vedere, lucrurile sunt clare, vom vota la vedere. Poziția noastră este deschisă, hai să ne apucăm de treabă. Actele de politicianism meschin sau atacurile politice nu își au rostul. Noi ne vom abține în continuare de la manifestări de campanie electorală și ne vom axa pe atribuțiile administrative, în așa fel încât ce s-a întâmplat la Piatra Neamț să nu se întâmple și aici. De aceea, sperăm ca această mână pe care noi, PNL, o întindem spre cei de la USR PLUS să fie receptată pozitiv, să facă același lucru în toate UAT-urile din județ, unde și acei cetățeni au nevoie de o asemenea majoritate, PNL și Alianța USR PLUS. Și cetățenii din Dumbrăvița și din Giroc și din celelelalte localități merită acest lucru”, a anunțat Nica.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Viceprimarii Timișoarei au explicat locuitorilor din Fabric cum se va face regenerarea zonei. Lucrările vor fi ”fazate”

Reprezentanții Primăriei Timișoara a bifat și întâlnirea cu cetățenii din zona Piața Traian și cele…

2 ore ago

CJ Timiș pregătește ridicarea unui prim adăpost pentru animale, la Grabaț. Nu se va recurge la eutanasiere, dar se va promova adopția/FOTO

Consiliul Județean Timiș pregătește includerea în bugetul pe acest an a sumelor necesare în vederea…

3 ore ago

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații comerciale din clădiri istorice, cu chiriile de la 5 la 16 euro pe metru pătrat

Primăria Timișoara scoate la licitație 11 spații cu destinație comercială sau de servicii, aflate în…

3 ore ago

UPT Campus Creativ organizează un dialog deschis între Nicu Ștefănuță, vicele Parlamentului European, și Florin Drăgan, rectorul Politehnicii

Dialog pentru viitor. Universitatea Politehnica Timișoara, prin programul UPT Campus Creativ, aduce în fața publicului…

3 ore ago

Ce preferă românii la cumpărarea unei locuințe. 120.000 de euro, două camere și o zonă cât mai bună

Românii caută locuințe la un preț cât mai bun, iar pentru aceasta sunt dispuși să…

4 ore ago

Evenimentul „REAL LIFE” – pentru prevenirea consumului de droguri și a violenței în rândul tinerilor

Școala Gimnazială Boldur, în parteneriat cu Lions Club Tymes 1266 Timișoara, organizează în data de…

4 ore ago