Sport

Ca în filme! Revenire de senzație și victorie cu emoții puternice pentru “Leii din Banat”

SCM Timișoara și CSO Voluntari au dat startul grupei C de calificare la Final 8-ul Cupei României. Partida a avut loc în Sala Transilvania din Sibiu și s-a încheiat cu scorul de 87-85 pentru SCM Timișoara, după o revenire demnă de orice film de la Hollywood.

Echipa din Ilfov a început mai bine și s-a dus la 9-0, dar având și +11 în primul sfert, pe care l-a terminat clar în avantaj, 28-19. Timișoara a dat semne de revenire și că poate juca de la egal la egal cu oricine, chiar și în absența lui Alexandru Olah, infectat cu Covid, după ce aproape tot lotul bănățenilor a trecut prin această problemă. SCM a condus cu 37-34, dar la pauza mare Voluntariul a reintrat în avantaj, 48-47. Au urmat apoi minute excelente pentru Voluntari, atât în sfertul 3 cât și în sfertul 4, totul culminând cu o diferență maximă de 14 puncte, 80-66. Mai erau mai puțin de 7 minute de joc și elevii lui Dragan Petricevic au reușit imposibilul, marcând la foc automat pentru o revenire ca în filme: 21 de puncte, fără ca ilfovenii să dea un coş. S-a făcut astfel 87-80 pentru Timișoara. Ultimul minut a fost dramatic, Timișoara a ratat libere și ilfovenii s-au apropiat la două puncte, dar doar atât. 87-85 pentru SCM care mâine joacă împotriva echipei din Tg. Jiu!

Sherwood Brown a fost cel mai bun jucător de pe teren, 24 de puncte, 15 recuperări, 3 pase decisive, două intercepții. De la SCM s-a mai remarcat Igor Mijajlovic 17 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive și în ciuda unui început mai slab, Nikola Gajic 13 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive. De la Voluntari s-au remarcat americanii Anthony Hickey – 22 de puncte, 8 pase decisive, 2 recuperări, 2 intercepții, un capac și Devoe Joseph 18 puncte, 2 intercepții, o recuperare, o pasă decisivă.

 

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Mulți fotbaliști cu nume din Timișoara și din țară vor „bate” mingea în Sala Constantin Jude pentru o cauză nobilă

Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu…

9 ore ago

Momente magice și la Facultatea de Mecanică UPT cu ocazia Târgului de Crăciun

Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…

15 ore ago

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

16 ore ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

17 ore ago

S-au cam dus zăpezile de altă dată. Ce prime de Crăciun au mai încasat angajaţii companiilor de stat

Pe fondul măsurilor de austeritate impuse de Guvernul Bolojan, site-ul Economedia.ro a făcut o analiză…

18 ore ago

Vine frigul și vom avea parte și de precipitații

Temperaturile se vor situa sub cele specifice, până aproape de sfârşitul lunii ianuarie, anunţă vineri…

19 ore ago