Arhiva pentru eticheta: cupa romaniei

baschet

De data asta îi băturăm! Timișoara răzbună eșecul din Campionat cu un succes în Cupa României

SCM OHMA Timișoara a făcut un pas important spre calificarea în semifinalele Cupei României, după ce a câștigat manșa tur din sferturi, 97-87 cu SCMU Craiova. Desigur, calificarea se joacă în Bănie, iar marele regret este că ecartul putea fi puțin mai mare. Începutul partidei a fost echilibrat, apoi gazdele s-au desprins la 6 puncte,

poli - arges

Dureros. Cu un om mai puţin, Poli ratează la lovituri de departajare o calificare istorică

Efort imens pentru divizionara secundă Politehnica Timişoara, care îşi putea face un cadou fantastic de Centenar, o calificare în semifinalele Cupei. Nu a fost în cele din urmă de acord… bara! Stadionul Dan Păltinişanu a fost scena unui meci intens, între Poli şi o echipă bună de prima ligă, FC Argeş, care se luptă la

Cu dorinţa de a face din Ziua Naţională una de neuitat, Poli întâlneşte Argeşul

Politehnica vrea să aibă parte mâine, 1 decembrie, de o nouă seară frumoasă în Cupa României pe arena „Dan Păltinişanu”. Iar timişorenii pot susţine din nou echipa, la doar trei zile de la victoria importantă obţinută în campionat. De această dată Poli primeşte vizita unei alte alb-violete cu tradiţie în fotbalul românesc – prim-divizionara FC

Bănățeni contra olteni în sferturile de finală ale Cupei României la baschet

La sediul Federației Române de Baschet s-au stabilit confruntările din sferturile de finală ale Cupei României la baschet masculin – ediția 2021/22. Iată rezultatele extragerii: BC Athletic Constanța vs CSM Galați Dinamo București vs U-BT Cluj-Napoca CSO Voluntari/CSM Târgu Jiu vs BC CSU Sibiu SCM Timișoara vs SCM U Craiova * Restanta dintre CSO Voluntari

Lugojencele s-au calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei României la volei

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj continuă evoluţiile bune în cele trei competiţii în care este angrenată, campionat, Cupă şi Challenge Cup. Trupa de pe malul Timişului s-a calificat fără emoții în sferturile Cupei României, așa cum era de anticipat încă de la tragerea la sorți. Învingătoare cu 3-1 în tur, la Craiova, lugojencele s-au

ASU Poli, fotbal

Duel violet în Cupa României. Poli întâlnește acasă FC Argeș

Adversar greu pentru Politehnica în Cupa României. Deși putea pica la tragerea la sorți cu colega de eșalon FC Buzău sau cu Filiași din Liga 3, Politehnica va evolua împotriva echipei FC Argeș. Jocul se va disputa pe stadionul Dan Păltinișanu în jurul datei de 1 decembrie. Meciurile din sferturi Politehnica Timișoara – FC Argeș

Cupa Romaniei

Între Filiași, Craiova, Sepsi, Chindia, Voluntari, Argeș și Buzău. Poli își află luni adversarul din Cupă

Casa Fotbalului găzduiește luni, 8 noiembrie, de la ora 16:00, tragerea la sorți a sferturilor de finală ale Cupei României, ediția 2021-2022. Evenimentul va fi transmis în direct pe YouTube FRF TV. O echipă din L3, ACSO Filiași, două din L2, FC Buzău și Politehnica Timișoara, și alte 5 din prima divizie vor juca în

Fratele mai mic s-a răzbunat în sfârșit pe fratele mai mare. Poli bate Rapid și merge în sferturile Cupei

Revanșă în cel mai neașteptat moment. Poli Timișoara reușește surpriza optimilor de finală după 2-0 pe stadionul Dan Păltinișanu cu Rapid București. Poli Timișoara și Rapid au fost adversare în Liga 2 în ultimele două sezoane, în cel trecut chiar rivale în play-off, unde bănățenii s-au clasat pe 6, iar giuleștenii au promovat. Cele două

Duel greu în optimile Cupei. Poli întâlnește Rapidul

Politehnica şi-a aflat azi adversarul din optimile Cupei României, ediţia 2021-22, în urma tragerii la sorţi care a avut loc la sediul FRF. Alb-violeţii vor înfrunta în manşă unică, pe teren propriu, formaţia de primă ligă FC Rapid 1923! Politehnica Timişoara a făcut parte din urna A la tragerea la sorți. Partidele din optimile de

Start la baschet. SCM Timișoara, duel cu o premiantă a sezonului trecut

Prim-divizionara de baschet masculin SCM Timișoara începe campionatul cu un meci acasă, împotriva formației FC Argeș Pitești. Partida are loc miercuri, 6 octombrie, ora 17,15 și contează pentru etapa a doua, bănățenii stând în runda inaugurală la cererea adversarului, Voluntari, care a evoluat în cupele europene. „Primul meci este întotdeauna o mare necunoscută și prin

baschet

Dubla din Cupa României deschide sezonul pentru „Leii din Banat”

Baschetul masculin românesc păstrează tradiția de a începe sezonul cu meciurile din primul tur al Cupei României. SCM Timișoara s-a deplasat la Miercurea Ciuc, pentru întâlnirea tur cu formația locală CSM. Meciul va avea loc vineri, 24 septembrie, de la ora 17,00, la sala Eross Zsolt. Echipa viola vine după o perioadă de pregătire de

Le-au aratat Ursu! Poli merge mai departe în Cupă

Calificare muncită pentru Poli. Gruparea alb-violetă a învins în 16-imile Cupei României Unirea Slobozia. A fost 1-0 după un meci jucat în deplasare. Dorin Toma a improvizat în acest joc, l-a titularizat în poartă pe australianul Devenish-Meares și a avut încredere în tinerii Gerbi, Minteuan și Moțiu, trimiși în primul 11, alături de Bocșan. S-a

Poli, cu moralul scăzut vrea să dea lovitura în Cupă. Deplasare lungă și grea

După trei eșecuri consecutive, Poli vrea să se pună pe picioare în Cupa României. Are parte însă o de deplasare dificila si lungă, pe terenul unei echipe bune. Politehnica Timişoara revine în acest start de sezon pentru a patra oară în sud-estul ţării. După partidele de campionat de la Călăraşi, Techirghiol şi Bucureşti, alb-violeţii joacă

Un sfert de oră de coşmar pentru Poli, care pierde clar un meci din care putea scoate maxim

Metaloglobus București și Politehnica Timișoara s-au întâlnit astăzi, de la ora 13:00, pe terenul echipei din Capitală, în etapa a 6-a a Ligii 2. Cele două echipe împărțeau înaintea debutului rundei, petrecută la ora 11:00 cu patru jocuri, locurile 8 și 9 în clasament, la egalitate perfectă, cu 7 puncte și golaveraj 6-6. Dacă Poli

Poli are adversar din liga secundă în Cupa României, în timp ce Ripensia întâlnește un adversar din care a mai rămas numele

Casa Fotbalului a găzduit astăzi, de la ora 14:00, tragerea la sorți a șaisprezecimilor Cupei României, ediția 2020-2021. În această fază a competiției vor intra în competiție și formațiile din primul eșalon. Jocurile din cadrul şaisprezecimilor Cupei României vor avea loc în ziua de 22 septembrie cu începere de la ora 16:30, cu exceptia jocurilor

Poli merge mai departe în Cupă, nu însă fără emoţii

Partidele de Cupa României au un farmec aparte şi crează întotdeauna o emulaţie specială. Aşa s-a întâmplat şi astăzi la Arad (cartierul Sânnicolau Mic), acolo unde „gazdele” de la Şoimii Lipova, Liga 3, au întâlnit divizionara secundă Politehnica. Partida, disputată într-o atmosferă deosebită, făcută de inimoşii suporteri alb-violeţi, a avut ritm şi a fost plăcută

Nimic nu e imposibil! Timişoara a învins Steaua în Ghencea şi va juca finala Cupei României

Victorie superbă pentru LEI, în semifinala Cupei României disputată la București, 18-16 (6-0) cu Steaua, deși bănăţenii au jucat cu un om în minus din minutul 21. Punctele echipei timişorene au fost marcate din lovituri de pedeapsă, Vlaicu – patru, Jipa – două. Partida disputată în Ghencea, pe o ploie mocănească a fost foarte echilibrată.

SCM Timisoara rugby

Totul pentru victorie! SCM Timişoara merge în Ghencea pentru a căuta calificarea în finala Cupei

SCM Timişoara a plecat astăzi spre București pentru semifinala Cupei României, cu Steaua. Partida va avea loc la arena Ghencea, sâmbătă, de la ora 12.00 și va fi transmisă de TVR. „Este o semifinală pe care am gândit-o încă de la primul meci de la reluarea sezonului, cel cu Clujul. Am transferat asta și în