Administratie

Gara de Nord Timișoara va fi renovată cu 21 de milioane de lei. A fost semnat contractul de execuție

Gara de Nord Timișoara va fi în sfârșit renovată, în cadrul unui contract în valoare de 21 de milioane de lei. Un grup de patru firme timișorene se va ocupa de schimbarea la față a principalei porți feroviare a orașului, aceasta după ce suma alocată proiecului a fost majorată.

Licitația pentru reabilitarea clădirii Gării de Nord a fost adjudecată și contractual semnat de CFR SA, care va oferi sumele necesare investiției, și grupul de patru firme care va efectua lucrarea. În primele 6 luni se va face proiectarea, iar apoi urmează un an pentru execuția lucrărilor. Valoarea contractului este de aproape 21 de milioane de lei, banii fiind asigurați din sursele proprii ai CFR SA.

Principalele lucrări care se vor executa la cele cinci corpuri de clădire sunt: consolidarea elementelor structurale afectate de degradări; intervenții asupra fațadelor și acoperișurilor; reabilitare termică; finisaje; se va monta un sistem paratrăznet nou.

Se va reface totodată tunelul pietonal și se va realiza un nou acces în clădire, se montează un sistem de supraveghere video, se vor monta iluminat de tip LED, dar și un sistem audio nou. Se vor asigura, desigur, și spații comerciale. Pentru persoanele cu dizabilități, va fi realizat ghidaj tactil, pe marginea peronului, dar și alte facilități atât de necesare. În piațeta gării se va amenaja o fântână arteziană.

Antreprenorul lucrării este o asociere formată din SC Constructim SA – SC Longhersin SRL – SC Lastun SRL – SC Bauerhof Agrobanat SRL. Remarcăm prezența în asociere a celor două firme care vor ridica și complexul sportiv al Primăriei Timișoara, din Calea Lipovei. Una dintre firme este cea care a câștigat pentru acel contract licitația, dar a fost descalificată, considerându-se că nu avea capacitatea să ducă un asemenea proiect. Datele firmei arătau că firma nu avusese angajați, iar în urmă cu doi ani avea în obiectul de activitate inclusiv creșterea porcilor. Ulterior, la reluarea licitației a participat aceeași firmă, aceasta câștigând, dar după ce s-a asociat cu cei de la Constructim.

În ceea ce privește Gara de Nord, licitația de atribuire a fost realizată de mai multe ori, prima dată a fost anulată , pentru ca la cea de a doua încercare să nu se găsească o firmă dispusă să obțină suma de mai puțin de 18 milioane oferită de CFR. Acum, suma oferită a urcat la aproape 21 de milioane de lei.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

54 de minute ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

5 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

8 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

11 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

12 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

13 ore ago