piata
Începând de luni, activitatea pieţelor agroalimentare trebuie organizată în aer liber. Prefectura Timiş le-a cerut primarilor din judeţ să se ocupe de găsirea unor spaţii în care să se poată desfăşura această activitate.
Prefectura Timiş a transmis, astăzi, primăriilor din județul o adresă în baza căreia se solicită primarilor ca, în conformitate cu dispoziția primului ministrul Ludovic Orban, să dispună măsuri urgente pentru asigurarea accesului producătorilor agricoli, astfel:
– Unde sunt piețe închise și se pot rabata pereții, se vor organiza pentru a le deschide în vederea reducerii infecțiilor cu noul coronavirus, astfel încât să fie funcționale ca spațiu deschis;
– Acolo unde nu pot funcționa în acest fel, se vor muta mesele alocate producătorilor agricoli în spațiile publice, pe alei, sau pe străzile din proximitatea piețelor, cu restricționarea accesului auto în zonele respective;
– În cazul în care nu există această posibilitate, se vor organiza și autoriza de către autoritățile locale, piețe agroalimentare volante, în aer liber, pe amplasamente, anunțate în prealabil producătorilor agricoli și cumpărătorilor, inclusiv prin comunicate oficiale.
Totodată, Instituția Prefectului a identificat un număr de 11 piețe în spații închise sau semi-închise, pe raza județului Timiș, dintre care opt în Timișoara (Iosefin, Piața de Gros –Ovidiu Balea, Badea Cârțan, 700 Timișoara, Dacia, Girocului, Lipovei, Doina), și în Lugoj, Buziaș, Făget.
Pentru aceste piețe se vor lua măsurile necesare asigurării, în continuare, a accesului producătorilor agricoli în vederea comercializării produselor.
De asemenea s-a solicitat Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Timiș identificarea unor soluții pentru comercializarea produselor alimentare de origine animală în spații deschise. Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Timiș a trimis o circulară primăriilor în acest sens, urmând ca acestea să pună în practică soluțiile identificate.
A fost oarecum un meci cu final așteptat, CSM Oradea fiind favorită pe terenului Timișoarei…
La solicitarea SC PORR Construct, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…
Municipalitatea timișoreană a pregătit un proiect de hotărâre prin care dorește să acorde întreținerea spațiilor…
Întreaga zonă a Bastionului Theresia, atât partea primăriei, cât și cea a județului, vor intra…
RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță cea de-a doua campanile trimestrială…
Consilierii județeni au aprobat, după ani de zile de așteptare, primul demers concret pentru a…