Social

Şpăgarul de la DGASPC Timiș, arestat pentru 30 de zile

Magistraţii Tribunalului Timiş au decis să dea mandat de arestare pentru 30 de zile pe numele lui Laszlo Andras Lihor-Laza, șeful Serviciului Evidență Drepturi Persoane cu Dizabilități în cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Timiş. Acesta a fost prins în flagrant de procurorii DNA luând mită pentru a acorda indemnizaţii de handicapat false.

DNA l-a reţinut luni pe Laszlo Andras Lihor-Laza, şef de serviciu la DGASPC Timiș, acuzându-l pentru luare de mită în formă continuată. În ultimii cinci ani, acuzatul ar fi primit sume de bani cuprinse între 2.000 și 5.000 de euro de la 100 de persoane ca să le acorde indemnizație de handicap în fals, acuză procurorii. La Timişoara veneau oameni inclusiv din alte judeţe, pentru obţine aceste indemnizaţii. Mai mult, individul n-a ratat nici pandemia de COVID-19, luând bani şi pentru aceasta.

A mai rezultat că, începând cu luna martie 2020 (pe perioada stării de urgență și a stării de alertă) persoane care ar fi obținut în mod ilegal certificate de încadrare în grad de handicap ar fi depus la primăriile de domiciliu (din județele Timiș, Caraș-Severin, Hunedoara, Bistrița Năsăud) documentația necesară și pentru obținere de facilități acordate pentru prevenirea și combaterea infectării cu virusul ”SARS-CoV2-(COVID 19)”, arată DNA.

Prejudiciul calculate se ridică la peste două milioane de lei pe an.

Procurorii DNA au solicitat mandat de arestare pentru 30 de zile pentru Laszlo Andras Lihor-Laza. Luni seara, magistraţii de drepturi și libertăți de la Tribunalul Timiş au emis acest mandat. Decizia Tribunalului Timiş poate fi contewataă la Curtea de Apel.

 

 

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

De ce PNL își respinge propriul premier: anatomia unui sabotaj intern

Iluzia controlului: Bolojan crede în merit, PNL crede în funcții  În partidele românești, verticalitatea nu…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 4 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 04.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Alfred Simonis îi acordă încredere deplină noului director de la Muzeul Satului Bănățean, în disputa cu unii angajați

Alfred Simonis, președintele CJ Timiș, a anunțat marți că are încredere deplină în noul director…

16 ore ago

Bătăușii copilului consilierei din Dumbrăvița au primit… arest la domiciliu

Deși vorbim de un caz în care un tânăr de 19 ani a primit o…

16 ore ago

Tenis Club Rogo a organizat cel mai puternic turneu de tenis rezervat jucătorilor „old-boys”! Meciuri de senzație la Dumbrăvița

Județul Timiș a fost onorat să figureze din nou în Calendarul Oficial ITF Masters 2026,…

18 ore ago

Seeds of Kenosis renunță la spațiul florăriei din Piața Operei, motivând că nu vrea să intre în jocuri politice

Asociația Seeds of Kenosis a anunțat, marți la prânz, că va renunța la spațiul pe…

18 ore ago