Sănătate

În judeţul Timiș vor fi organizate 32 de centre pentru vaccinarea anti-Covid

Nu a venit vaccinul anti-Covid, nu este nici măcar pe drum, dar se fac pregătiri. Cel mai probabil, vaccinarea va începe din luna ianuarie a anului viitor. Până atunci însă s-au stabilit 32 de centre din Timiș unde va avea loc imunizarea.

O videoconferință având ca temă vaccinarea populației împotriva Covid-19, susținută de coordonatorul național al campaniei de vaccinare, medicul militar Valeriu Gheorghiță, a avut loc astăzi, la aceasta participând și prefectul de Timiș, Liliana Oneț. În judeţul Timiș s-a stabilit că vaccinarea se va face în 32 de centre, care sunt situate după cum urmează: Timișoara – 17 centre, Lugoj -2 centre, Sânnicolau Mare, Jimbolia, Giroc, Recaș, Buziaș, Dumbrăvița, Făget, Deta, Săcălaz, Ghiroda, Moșnița Nouă, Ciacova și Gătaia – câte un centru.

Centrele vor avea un circuit funcțional din punct de vedere epidemiologic, cu o zonă inițială de triaj, apoi o zonă de recepție, o zonă de așteptare și punctele de vaccinare (cabinetele de vaccinare) și zona post vaccinală în care persoanele vaccinate vor fi supravegheate după vaccinare

„A fost anunțat faptul că, foarte probabil, din luna ianuarie va începe campania de vaccinare”, transmit prefectura Timiș.

Primele vor fi vaccinate persoanele care lucrează în domeniul sănătății și în cel social, în a doua etapă va fi vaccinată populația la risc, adică adulții cu vârsta peste 65 de ani, persoanele aflate în evidență cu boli cronice indiferent de vârstă, personalul care își desfășoară activitatea în domenii cheie, iar în a treia etapă va fi vaccinată populația generală.

 

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

SCM Poli, sub așteptări în Maramureș. Portarul Makaria, coșmarul alb-violeților

Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…

3 ore ago

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

10 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

10 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

11 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

12 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

15 ore ago