Cea mai importantă veste legată de activitatea Agenției de Dezvoltare Regională Vest în noul an este cea referitoare la managementul banilor care vor fi alocați din fonduri europene acestei zone a țării. Instituția devine autoritate de management și acum are oportunitatea să transmită direct Comisiei Europene modul în care se intenționează alocarea fondurilor. Și vorbim despre sume importante, mai mari decât până acum.
Dacă discutăm despre perspectivele pentru perioada de programare 2021-2027, România va beneficia de fonduri în valoare de 87,4 miliarde euro, conform estimărilor, prin mai multe instrumente de finanțare.
Odată cu descentralizarea managementului fondurilor europene destinate dezvoltării regionale, Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest deține rolul de Autoritate de Management pentru Programul Operațional Regional 2021-2027. ADR Vest a elaborat deja o primă versiune a POR Vest 2021-2027, care a fost transmisă spre analiză Comisiei Europene. În prezent au loc negocieri cu reprezentanții Comisiei pe marginea noului program.
„Am avut aprecieri pozitive din partea Comisiei Europene, estimăm că în toamna anului viitor vom putea lansa primele apeluri. Alocarea totală de care vom beneficia este dublă faţă de cea pe care am avut-o pe actualul program. Regiunea Vest va avea la dispoziție 1,13 miliarde de euro, o sumă consistentă doar pe POR, ceea ce este un lucru extraordinar”, a declarat .
Directorul general al ADR Vest a reliefat, inclusiv în discuțiile purtate la nivelul Consiliului pentru Dezvoltare Regională Vest, necesitatea de a pregăti un număr cât mai mare de proiecte mature, care să poată fi finanțate prin noile programe care vor fi disponibile, fie că discutăm despre Politica de Coeziune – programele operaționale, Mecanismul de Redresare și Reziliență, unde regiunile vor avea acces la sume consistente (credit și grant), Fondul pentru Tranziție Justă, la care va avea acces județul Hunedoara, SURE sau Politica Agricolă Comună.
În cadrul Programului Operațional Asistență Tehnică (POAT) 2014-2020 a existat posibilitatea de a finanța realizarea documentațiilor tehnico-economice pentru o serie de proiecte ale unităților administrativ-teritoriale. Un număr de 40 de proiecte, în valoare totală de 331 de milioane de euro (valoarea eligibilă care va fi finanțată), vor fi pregătite la nivelul Regiunii Vest în această primă etapă. Sunt proiecte de regenerare urbană, dar și initiative care vizează mobilitatea urbană, drumurile județene, taberele sau turismul.
Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…
Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…
Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…
Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…
Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…
Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…